Jeg vil sige et sted mellem 40 og 45. Derefter synes jeg risikoen for at få et sygt barn bliver for høj, og det er vel også deromkring naturen siger stop for de fleste kvinder. Jeg kan ikke se for mig at jeg ville planlægge en graviditet så meget senere end det. Om man skulle blive gravid senere ved et uheld er en lidt anden snak synes jeg.
Jeg synes virkelig ens perspektiv ændrer sig med alderen, og jeg har tit rigtig svært ved at relatere til de argumenter, der altid kommer op i den her slags tråde. Jeg er 36, har lige fået den første og håber da bestemt ikke vi er færdige med at få børn. Jeg kunne godt have ønsket mig at vi havde fået barn tidligere, men det er fordi jeg ønskede mig en familie, og ikke fordi jeg føler mig for gammel til at blive mor nu.
Der er mange af de unge forældre herinde, der taler som om man står med det ene ben i graven, når man er 40. Det er der selvfølgelig nogen der gør, men det er da heldigvis ikke det normale. Jeg tror helt ærligt, hånden på hjertet, ikke at jeg er mere træt, dårligere kan tåle natteroderi eller har mindre energi til at lege med mit barn nu end for ti år siden. Ja, jeg er selvfølgelig træt, når jeg har været oppe syv gange på en nat og skal på arbejde dagen efter, men det kan jeg da også høre de unge forældre herinde er. Hvis bare man lever til gennemsnitsalderen kommer man da til at holde til ens barn er godt voksen, og forhåbentlig kan stå på egne ben, selv hvis man får dem, når man er 45
.
Anmeld