Falk skriver:
Er helt enig I at det koster at have børn, det ved jeg selv der jeg har 3. MEN, disse mennesker har ikke bedt om at blive født infertile, den smerte de går med konstant igennem livet og det største ønske de har er at kunne få børn, hvor DU, jeg og mange andre kan få børn når som helst og hvor som helst -UDEN omkostninger- er det så fair at sige folk som er infertile bliver forkælet hvis de ikke betaler for at blive gravide?? Syntes det er noget af det mest rædselsfulde og egoistiske menneskesyn man kan have, bare fordi man ikke selv er infertil og ikke selv skal ud og betale 30,000-150,000 for et barn.
Det er nok det, jeg ind imellem synes, er virkelig mærkeligt.
Hvis smerten/sorgen over ikke at kunne få barn nr. 2, kan behandles, hvorfor er det så ikke en mulighed ?
Hvis min tidligere kollega var blevet virkelig bitter over at havne i en kørestol, så havde hun haft et møgliv i dag.
Det var et kæmpe nederlag for mig, da jeg måtte indse, at jeg skulle til at være fleksjobber.
Men hvis jeg ikke havde kunnet acceptere det - så havde jeg måske siddet et eller andet sted og banket hovedet ind i væggen lige nu.
Jeg har nedsat arbejdsevne, og den kan desværre ikke repareres.
Det var først, da jeg gav slip, at jeg fik det ok med det. Og når jeg tænker tilbage, så brugte jeg alt for meget krudt på at kæmpe imod.
Anmeld
Citér