anjo01 skriver:
Nu har jeg læst hele tråden igennem, men kommenterer på denne besked, da jeg synes der er noget helt galt her!
Jeg hæfter mig ved, at hele klassen kollektivt bliver straffet for en håndfuld drenges ballade. Jeg var blevet rasende, havde det været mig. Var jeg i dine sko, havde jeg skrevet en mail til lederen og cc’et læreren, og bedt om en pædagogisk begrundelse for den kollektive afstraffelse, samt spurgt ind til skole s voldspolitik. Der er jo absolut ingen gulerod for god opførsel, men kun konsekvens for dårlig opførsel 
Derudover er børnene skolens ansvar indtil de har fri. Dvs de kan ikke bare give børnene (9-ÅRIGE!) fri kl 10.45?! Hvad hvis der skete noget med dem fra 10.45 til 13.30, eller hvornår de har fri?
angående folkeskole vs privatskole, så kommer det meget an på de enkelte skoler. Der er stadig to år til skolestart for min søns vedkommende, og i den by vi er flyttet Til i sommers, er der efter sigende en ok folkeskole, så der skal min søn gå. Friskolen i byen er ikke særlig god, og deres faglige niveau er ikke særlig højt. I den by vi flyttede fra, var distriktskolen udelukket grundet faglighed og uro, hvor både privatskolen og friskolen har et udemærket ry.
jeg synes I som forældre skal kontakte privatskolen og høre noget mere om den, og så beslutte her for, om det er noget for jer. Jeres datter er så lille, at hun ikke kan stå med så stor en beslutning.
jeg er i øvrigt lærer, og hvis en elev forårsager vold på min skole, så bliver han sendt på kontoret, til forældrene kan hente ham. Samtidig får barnet og dennes forældre at vide, hvornår han kan komme igen. Som regel næste dag eller dagen efter. Jeg ville som lærer ikke bryde mig om at have en klasse med 5-6 drenge der næsten med garanti ville komme op og slås. Konsekvensen her ville være, at de ikke kunne komme med på tur. Og så måtte det være op til ledelsen at beslutte, om de skulle blive hjemme, eller sidde på kontoret mens resten af klassen var på tur.
Efter jeg havde læst de fleste beskeder herinde følte jeg faktisk lidt at jeg overreagerede, men nu bliver jeg sgu i tvivl
Jeg synes jo også det var voldsomt. Altså den ene dreng bed en anden dreng til blods 

Ledelsen skriver “bare” en mail ud om at det er sket. Og så er den potte ude. Det synes jeg bare ikke er tilfredsstillende.