Der har stadig intet med tillid at gøre. Du har det åbenbart anderledes med dine børn.
Men faktisk så synes han selv hun var helt skudt at foreslå det. Han er ikke engang tryg ved at være alene med vores barn i mere end en halv time, så han ser det heldigvis slet ikke som en mulighed.
Jeg ønsker ikke at være adskilt fra mig barn fordi der er en der ikke bryder sig om mig. Det er helt forkert i min verden. Det heldigvis mit barn så det mig der bestemmer.
Vi ser også hans familie uden problemer, de besøger os tit og omvendt. Det er såmænd kun hans mor.
Det er en svær sitation for jer begge, men barnet og det stakkels mand der er mellem jer. Som har det hårdest.
Som jeg læser det er i begge lige stædig .ikke pga en af jer er den skyldig for skænderiet. Men læser det som om i begge er stædig.
Og når det bare er det. Så synes jeg at i begge er helt forkert på den. Pga ingen af jer vil give jer for freden skyld, og ikke mindst for det barn og den mand som jeg gå udefra at i elsker højt, men som jeg kan se ikke vises her.
Hvis i insisterer for ingen af jer siger undskyld (eller begge siger undskyld) og derfor blive ved med at ha det forhold i har til hinanden så må i gøre følgende. For at skåne barnet og manden for jeres barnlighed.
1. Intet tar du med din mand og barn hen til dem, og affinde dig med at hun ikke vil snakke med dig mens i er der. Men så kan du se din mand glad og barnet glad for at se sin farmor. Plus at du kan jo ikke tvinge hende til at snakke med dig.
2. Du kan mælke ud som en anden skrev og send far og søn afsted. Hvis ikke du kan stole på at far vil gøre alt godt for sit EGET BARN hvem skulle du ellers stole på?
3. Hvis barnet er 1 månede og at i har prøvet og det duer ikke. Og far kan ikke klare barnet ret længe af gangen. Så må i vente til barnet er ældre før du sender ham med faren. Men tilgængæld må din svigermor affinde sig med at hun kommer hos jer for at se sit barnebarn så længe det er så lille. Og hvis i virkelig ikke kan holde ud at være i samme rum eller under samme tag. Må du så gå ud og finde på noget at få tiden til at gå ude i byen, mens farmoren ser sin barnebarn.
Her er de forslag som du kan tænke over.
Dernæst vil jeg sige. At jeg bider mærke i at du skriver at. Det heldigvis DIT barn og du bestemmer. Tillade mig at rette dig. Det er ikke kun dit barn. Det er dit og din mands barn. Så ikke bare dig der bestemmer, det er JER DER BESTEMMER.
Sidst jeg vil sige er. Kan godt være at i lyder lige stædig i to. MEN og undskyld mig men du lyder som om at du bruger dit barn imod din svigermor.
Forstået på den måde at. Og det her jeg skriver er dine egne ord at. Svigermor skal tale til mig hvis jeg kommer i hendes hjem. Og ellers gider jeg ikke komme der. Og derfor ser hun heller ikke barnebarn for jeg vil ikke ha hun ser ham når hun ikke gider snakke med mig.
For mig lyder det som om at du ikke har nok i at i er uvenner, men som om for at hævne dig. Så laver du undskyldninger for at barnet er for lille til at se farmor uden mor.
Godt råd. Tænk over de 3 muligheder ovenover og de andre muligheder som du har fået fra andre.