Jeg er bare så frustreret lige nu 
Min søn vejer for meget og det vidste jeg også godt. Kosten er blevet lagt om nu, så han skulle helst med tiden komme af med den overvægt.
Men sagen er den at han var hos skolesundhedsplejersken igår, og blev målt og vejet.
Han måler 154 cm. og vejer 54 kilo.
Han kom grædende hjem igår fordi han jo havde fået at vide at han var overvægtig. Altså han vidste godt selv at han var det, men det var bestemt alligevel ikke rart for ham at høre det fra andre. Vi havde forinden fået snakket om herhjemme at der skulle gøres noget ved vægten, og jeg havde også skrevet til sundhedsplejersken at vi har taget hånd om problemet.
Men det var sgi ikke sjovt at stå der som forælder, og egentlig være skyld i at ens barn er ked af det. Han blev ved med at sige at det var hans egen skyld, selvom jeg forklarede ham at det aldrig kunne være hans skyld. Det er mig der har haft det forkerte i huset, og mit ansvar at han også får noget ordentligt at spise.
Der gik 1 time før jeg kunne få ham til at smile igen, og få ham til at forstå at nu handlede det om at se fremad, og få ændret på spisevanerne 
Men jeg tænkte om der er nogen herinde der ved noget om, hvilken vægt han burde have, når han er 154 cm og er robust bygget?
Håber virkelig at hans far er lydhør og vælger at samarbejde med mig omkring det her, sådan at vores søn kan komme ned i en normal vægt igen 
Min søn er også for stå mener hans sp...han er omkring 148cm og vejer 45 kg...jeg har ikke tænkt mig at han skal tabe sig, han skal bare stå stille, så det udligner sig når han vokser.
Jeg har ikke dunket mig i hovedet med det, han er som han er, har altid været stor og elsker mad...han ville kunne spise sig tyk i rugbrød og gulerødder, så ja, det handler om at han lige skal mærke efter om han er mere sulten inden han får mere mad.
Men altså, min store skønne unge, han bliver aldrig et lille nips...han bliver helt sikkert en kæmpe stor mand også og jeg vil simpelthen ikke gøre det til et problem for ham...men bare gøre hvad jeg kan og så ellers fortælle ham at han er perfekt som han er..