Anonym skriver:
Det vil jeg ikke gerne have at han gjorde, men jeg ville få tanken, præcis ligesom flertallet her åbenbart ville få tanken at han bare ventede på sin ven. Igen, man skal ikke være sikker i sin sag før man sender en underretning
Men den oplysning som TS giver, synes jeg helt klart at man skal være mere sikker inden man sender en underretning afsted. Kan slet ikke forstå du ikke tænker over konsekvenserne af ressourcespild. Det er seriøst børn der har det rigtig slemt og hvis de skal stå på “venteliste” for en måskebekymring, så synes jeg det er meningsløst.
Trådstarters mand mener selv at trådstarter overreagerer. Så allerede dér lyder det for mig som om der ses på tingene fuldstændig forskelligt.
Ydermere synes jeg at man, hvis man står i den situation og er bekymret, skal henvende sig til barnet og høre om det er okay, har brug for hjælp eller lignende.
Det har jeg selv præsteret at gøre, men jeg skænkede absolut ikke tanken om at jeg skulle lave en indberetning på den baggrund!
Anmeld
Citér