Mor11 skriver:
Jaa præcis, synes måske heller ikke mængden af behov for nødpasning er så retvisende, for man kan jo også holde ferie udenfor lukkedagene. Alle kan jo ikk holde fri i 28-29-30, så ville vores lille land jo gå i stå
hehe
Jeg mener heller ikke, at man kan bruge antallet af tilmeldte til nødpasning til en vurdering af, om forældrene holder ferie med deres børn.
Vi har fået det til at hænge sammen i år, men næste år kan det godt tænkes, at vores datter bliver tilmeldt nødpasning. Vi holder ferie i august, så i har det kun kunnet lade sig gøre, fordi hendes bedsteforældre tilfældigvis holder ferie i ugerne med nøspasning, men det er jo ikke sikkert, at de gør det igen næste år.
Vi holder 3 ugers sommerferie med vores datter, men vi holder også noget ferie uden hende på andre tider af året, da vi har nogle interesser, der ikke er børnevenlige.
Anmeld