Anonym skriver:
Vi har prøvet at blive gravide i 1,5 år nu , så går hver dag og er nervøs. Jeg har ondt , men dog ikke så meget som jeg fortalte lægen i dag.
Jeg oprettede tråden netop for at høre jeres mening , og jeg VED at der sidder nogle som nemt kunne finde på det samme , men som "er for fine" til at gøre det. Og det er jeg ikke!!
Jeg blev behandlet meget dårligt sidste graviditet , så derfor gør jeg som jeg gør..
Og nej , det er ikke MIN skyld at det så bliver svært . Tror ikke 1 person kan være skyld i det :-)
Øh - hvad betyder det, at " der sidder nogle som nemt kunne finde på det samme , men som "er for fine" til at gøre det" -??
Er det også, fordi folk er "for fine", at de ikke springer over i køen i supermarkedet, lyver, stjæler osv. osv. - selv om det ud fra et egoistisk synspunkt kan være fristende?
Jeg synes, det er dig, der føler dig "for fin", når du ikke vil følge samme regler som andre, men føler dig vigtigere.
Og ærligt - hvis du ikke kan betale 800 kr. nu, er du så sikker på, du har råd til alle de uforudsete udgifter, der følger med et barn?
Anmeld