Altså, beklager at måtte sige det, men at få børn sætter altså nogen begrænsninger for, hvad man ellers kan finde på. Jada, ungen overlever, men for et så lille barn uden sprog, så er den tryggeste plads i verden med næsen indtil mor. Ti dage uden det er MEGET lang tid. Særlig hvis faren også er væk.
Og hvis han allerede nu siger, at han vil have svært ved det, så tror jeg, det er en meget god ide, at vente med at købe billetter til efter at babyen er kommet hjem.
Man kan jo også gøre turen kortere f eks. En fodboldkamp tager jo ikke ti dage.
Selv var jeg pga arbejde væk ti dage, da storesøster var 1 1/2 år. Det var vanskelig nok, og jeg gør det ikke nu, hvor lillebror har samme alder, hvis jeg på nogen måde kan undgå det.
I kan også finde alenetid på andre måder/i kortere perioder. Når først babyen er der, så er det jer tre som er en familie, og der må tages hensyn til alle tre familiemedlemmer.
Det er vanskeligt at forestille sig, før man selv får børn, men der dukker følelser op, man ikke vidste, man kunne have. Så mit råd er at vente og se tiden an.
Lykke til!
Anmeld