Spring til sidste ulæste indlæg Følg denne tråd
Vi ville sagtens kunne klare os uden. I mit hoved skal de ikke regnes med i budgettet.
Det er en ekstra luksus herhjemme og det er vores datters penge, IKKE vores.
Hvis hun ikke mangler noget bliver de lagt til side.
Lidt groft sagt, jeg har ikke fået børn for at få børnepenge, ergo skal de ikke være nødvendige.
Men det er bare min holdning
Anmeld
Køb et abonnement på Vores Børn
Magasinet til dig med børn på 0-12 år
Priser fra 149 kr.
Come on skriver: Helt enig. Vi kan også sagtens klare os uden. Med al respekt for de, som virkelig kæmper en økonomisk kamp hver dag, hvor det ikke er muligt at leve for mindre - det er ikke dem, jeg omtaler her: En del siger, at de ikke kan undvære børnepengene - for så har de ikke råd til nr. 2 bil, eller så kunne vi ikke have hus eller lignende - det er en utrolig forkælet holdning i dagens samfund, man må sætte sit forbrug/budget efter den indtjening, man har - eller har risiko for at få, det vil sige, at man som udgangspunkt ikke bør sidde dyrere end at den ene part kan gå tåle at gå ned i løn, og at man så stadig kan opretholde den levestandard, man har. Hvis begge mister arbejde, må man så skære i diverse goder, f.eks. sælge bilen, flytte eller lignende. Jeg forstår heller ikke de, som lægger budget efter børnepengene - eller som mener, at de ikke kan undvære dem, "for så kan vi jo ikke komme på ferie", I har ikke brug for disse penge - så må I altså sadle om!
Helt enig.
Vi kan også sagtens klare os uden.
Med al respekt for de, som virkelig kæmper en økonomisk kamp hver dag, hvor det ikke er muligt at leve for mindre - det er ikke dem, jeg omtaler her:
En del siger, at de ikke kan undvære børnepengene - for så har de ikke råd til nr. 2 bil, eller så kunne vi ikke have hus eller lignende - det er en utrolig forkælet holdning i dagens samfund, man må sætte sit forbrug/budget efter den indtjening, man har - eller har risiko for at få, det vil sige, at man som udgangspunkt ikke bør sidde dyrere end at den ene part kan gå tåle at gå ned i løn, og at man så stadig kan opretholde den levestandard, man har. Hvis begge mister arbejde, må man så skære i diverse goder, f.eks. sælge bilen, flytte eller lignende.
Jeg forstår heller ikke de, som lægger budget efter børnepengene - eller som mener, at de ikke kan undvære dem, "for så kan vi jo ikke komme på ferie", I har ikke brug for disse penge - så må I altså sadle om!
Lige præcis! Det er nøjagtigt sådan jeg tænker. Vi har været vant til den højkonjunkturelle tid og blevet forgyldt med lønstigninger og deslige, så mange har sat sig i for dyre huse, som de må sælge, hvis den ene bliver arbejdsløs. Men mere vil have mere som man siger
SÅ ENIG
Er spændt på, hvad det endelige resultat bliver af de forhandlinger, for det lyder som om DF er ret bestemte omkring ændringer omkring børnechecken.
Baagøe skriver: Ja, er det 5 i har tilsammen? Gruer selv for den dag familien bliver så stor Hmmm ja... færre børn og flere ældre er jo desværre sådan den demografiske udvikling er i det meste af Vesten
Ja, er det 5 i har tilsammen? Gruer selv for den dag familien bliver så stor
Hmmm ja... færre børn og flere ældre er jo desværre sådan den demografiske udvikling er i det meste af Vesten
6 faktisk, men den ene er flyttet hjemmefra
Og du skal glæde dig...og købe en stooor vaskemaskine...
Znuzke skriver: 6 faktisk, men den ene er flyttet hjemmefra Og du skal glæde dig...og købe en stooor vaskemaskine...
Hi hi. The more, the merrier
vi ligger halvdelen til side til hendes børneopsparing og den anden halvdel bruger vi på diverse ting til hende. hvis hun ikke mangler noget så ligger vi pengene til side. så hvis vi ser noget vi syntes hun mangler kan vi købe det. det en luksus for os men vi ville sagtens kunne klarer os uden derfor har vi også valgt at gøre det på den måde. hvordan folk bruger pengene er jeg ligeglade med er sikker på de bliver brugt fornuftigt hos de fleste
Jeg ville gerne være hjemmegåene husmor med alle de børn vi ville have,men systemet smadre lissom den drøm ved at fjerne tilskud og samtlig brokker sig over at der ikke bliver født nok børn. Ja gad vide hvordan de to ting hænger sammen sherlock..!
Det er jo friviligt om man indløser sin chek, man kan jo vælge at aflevere pengene til kommunne hvis man ikke mener at man har brug for dem
Her hjemmme er pengene indregnet i budget ligesom boligsikringen var det, da jeg fik sådan en. de går ikke til rejser og den slags.
NU har jeg ikke læst forslaget fra DF, jeg ville aldrig gå ind på deres hjemmeside , men jeg synes at hvis man gør skal man passe på ikke at ramme, de familier som i forvejen bliver ramt hårdt med at skulle betale fuld forældrebetaling og som f.eks. har høje udgifter til f.eks. transport til arbejde. Her nede på lolland hvor jeg bor, er det faktisk dyre at køre med toget end at have en bil, og de fleste jobs ligger langt væk så ja vi har to biler, fortiden men hvis jeg skal ind og handle er det billigere at have en gammel bil som jeg kan køre i end at jeg skal tage toget. det er totalt godnat men sådan er det altså
nuggie skriver: Det er jo friviligt om man indløser sin chek, man kan jo vælge at aflevere pengene til kommunne hvis man ikke mener at man har brug for dem Her hjemmme er pengene indregnet i budget ligesom boligsikringen var det, da jeg fik sådan en. de går ikke til rejser og den slags. NU har jeg ikke læst forslaget fra DF, jeg ville aldrig gå ind på deres hjemmeside , men jeg synes at hvis man gør skal man passe på ikke at ramme, de familier som i forvejen bliver ramt hårdt med at skulle betale fuld forældrebetaling og som f.eks. har høje udgifter til f.eks. transport til arbejde. Her nede på lolland hvor jeg bor, er det faktisk dyre at køre med toget end at have en bil, og de fleste jobs ligger langt væk så ja vi har to biler, fortiden men hvis jeg skal ind og handle er det billigere at have en gammel bil som jeg kan køre i end at jeg skal tage toget. det er totalt godnat men sådan er det altså
De kommer da ikke på check? De bliver sat direkte ind på kontoen.
Og du vil vel ikke bilde mig ind at selvom man ikke direkte mangler pengene så ville man aflevere dem til kommunen.
I mit hoved er de en luksus og det er forkert at indregne dem i budgettet.
[ Spring til toppen ]
Story House Egmont A/S Strødamvej 46 2100 København Ø TLF: 70 25 75 10 CVR: 83131128