Fortvivlet skriver:
Jeg læser tråden, så længe hun passer sit job ville ledelsen ikke sygmelde hende, det er jo fordi hun har trukket mange sygedage.
Jeg skriver ikke at jeg har 5 sygedage inkl barns syg, det er det min ledelse vil have er max pr medarbejder om året og det er jo pga andre "ødelægger" det ved at trække mange sygedage, så skal vi andre bruge en halv time på at høre om det ved hver møde, total spile af tid, fordi nogen ikke har samvittighed og ja det pisser mig voldsomt af, så personer som ts gør mig virkelig harm og så snakker jeg rent ud af posen, så må man scroller over hvis man ikke gider høre på det 
Som en anden også spørger - læste du TS' svar? Altså ift. hvad hun laver. Hvis man ikke kan udføre sit arbejde sikkert og forsvarligt for sig selv og sine kollegaer, så er det også i arbejdsgivers interesse at sygemelde på fuldtid. Der er jo ikke tale om at hun "har trukket mere end 5 sygedage", der er tale om langtidsstgemelding, og arbejdspladsen får refusion, så de har mulighed for at ansætte barselsvikar eller finde andre løsninger for dækning i tilfælde af langtidssygemelding. Så kan der lige præcis blive sørget for kollegaernes sikkerhed og fortsat optimale arbejdsvilkår.
Det er da sørgeligt at du har en arbejdsplads med de vilkår du beskriver. Det er selvfølgelig ledelsen der fejler, men man er jo også med til at skabe og opretholde sådan et giftigt arbejdsmiljø som medarbejdere. Hvad så når man får at vide, at nu er Ole blevet langtidssygemeldt med depression. Står man så og taler om, at man har da lige spist frokost sammen med ham, og der sad han da og fyrede jokes af og smilede, så kan det nu også være rigtigt? Eller Anette har lagt sig syg med sin ryg - men hun kunne da sagtens være med da vi alle var ude at spise på restauranten på afdelingsdagen forleden? Eller er det kun forbeholdt den gravide med bækkenløsning?
Jeg er godt nok heldig, at jeg er fritaget for sådan et miljø. Når en af mine kollegaer bliver langtidssygemeldt, så er jeg ret rolig omkring, at min arbejdsgiver har styr på det, og skal nok sørge for det ikke går for meget ud over mig og de andre. Samtidig er det også noget meget personligt, som ikke rager mig, og jeg ikke skal være dommer over hvorvidt Ole nu også virkede oprigtigt deprimeret op til sygemeldingen.
Og så ville jeg da ønske at folk blev hjemme når de kan mærke de er ved at blive lidt snottede. Det kunne have f.eks. sparet mig for at ligge syg med corona i 3 uger oveni en svær graviditet. Vi måtte aflyse jul, altså bogstaveligt talt over for familien der var inviteret og alting, fordi jeg og datter og hendes far var fuldstændig ude af drift. Min kollega gjorde det jo ikke i ond mening, hun var bare lidt snottet..