SussieThyssen skriver:
Netop.
Tak det var det jeg efterlyste.

hvornår har vi snakket om at det er når mor og far er der?
Jeg snakker om når bedsteforældrene passer deres børnebørn.
og i teorien kan jeg heller ikke se noget galt i, at hvis mor eller far måske laver noget andet, at bedstemor eller far, hjælper med at bade barnet.
hvorfor ikke hjælpe hinanden, i stedet for at en stakkels mor måske står med en skrigende unge og så den store kommer ind, helt dækket af møg. Skal mor så bare give den skrigende unge til en anden og så vaske barnet, eller spørge en bedste om de ikke vil hjælpe?
Det er med ts´svigerfar er grænseoverskridende, men jeg ville altså ikke løfte brynet, for at bedstefar eller mor, lige hjælper med at vaske et beskidt barn, bare fordi mor eller far er der.
Men det var heller ikke det var omkring, det var om hvorfor bedstefædre ikke må bade deres børnebørn.
Anmeld