Carina:-) skriver:
Du skriver i første indlæg at det bliver rodet og giver forvirring hvis man siger til barnet skal holde fri.
Men så skriver du her i forrige indlæg at han holder fri hver fredag
Det skrev du jo ikke i første indlæg- Derfor undrede det mig
Og jeg synes ikke jeg er grov- Jeg holder fast i at jeg går udfra at man som forældre vil gribe hver mulighed for at være sammen med sit barn.Og det ville i min verden indebære at når man har et års barsel -også selv om forældrene deler så ville ens barn også nyde godt af det.
Jeg kunne ikke se det relevante i slavisk at fortælle om hele vores uge, jeg skrev vi holder fast i rutiner, og så regnede jeg egentlig med det var det, ikke at jeg skulle stå til regnskab.
Du starter med at skrive hvad så med weekend og ferier, og jeg svarer når barnet har fri fredag til søndag er det jo en rutine, der regnede jeg du kunne tænke han havde fri, men det må være mig der har formuleret mig som en klovn 
Jeg har stadig ikke et års barsel 7+2,5= 9,5, ergo 9,5 mdrs barsel ikke et år.
Ja men den forudsætning må du jo så ændrer, for jeg lever ikke sådan, jeg lever efter hvad der er bedst for mit barn, og det er komme ud sammen med andre børn, og have en frisk og oplagt mor, ikke en træt søvnmanglende mor.
Og nu gider jeg egentlig ikke undskylde og forklarer mere overfor dig, du vil ikke acceptere mine svar og jeg skal hele tiden underforstået hører for jeg ikke vil være sammen med mit barn - det er usmageligt.
Hav en god dag 
Anmeld