Jeg synes jo ikke at det er overdrevet, eller dumt tænkt.
Men det synes min mand, han synes også at det er for meget 
Jeg har lavet en liste :
''Før fødslen''
Baby: Body, strømper, strømpebukser, over alt dragter, pyjamas, trøjer, bukser.
+ baby olie, salve, creme, våd serviet, ble, ørerens, shampoo.
Mor: Amme BH, amme indlæg.
Udstyr: Seng, sengerand, himmelstang, himmelstof, lagen, hjul til sengen, sengetøj (med navn) og en uro.
Vugge seng til væg (skal stå lige ved siden af mig, hvis baby græder osv).
Vippestol (ind til stuen)
Højstol, med 2 muligheder (sidde og ligge) skal være inde ved spisebordet.
Puslebord, puslehynde, blespand, mønster på loftet over puslebordet (aner ikke hvad det hedder) 
Autostol, solskærm, spejl (til at se baby), legetøj til bagsæde.
Badekar, sæde, badeslag.
Hagesmæk, sut, suttesnor, 1 sæt flaske for sikkerhedskyld.
Barnevogn, kop holder, bogstav's mønster (baby's Navn), love plade/skilt, afskærm (til at undgå sol og vind), pumpe til hjul, og et varmt tæppe med navn+data.
Pusletaske, 2 i 1
Speciel pude til hoved (for at undgå fladt hoved)
Hue og vanter
Thermometer sæt
Garderobe skab, bøjler.
Baby alarm, med webcam.
Næsepumpe, negleklipper.
Vaskeklude, gylpeklude.
Flyverdragt, overtrækssko.
Babybog, baby ramme (speciel fra 0-1år), + 1 bamse.

Det er det jeg synes vi har brug for og må købe før babyen kommer, men min mand synes at det er for meget
Jeg har så lavet en liste til den hedder så:
''baby 4 måned''
1 sæt sutteflaske, flaske/mad varmer.
Sterelisering, opbevaringsæsker (alt er AVENT).
Legetæppe.
Bidering.
Bi bad (vi har ikke badekar desværre) + dyremotiv.
Badedragt.
Baby bøger, historie, godnat bog osv.
Bæresele.
Alt andet som tøj, legetøj osv, bliver jo købt når der er behov og brug for det, TÆNKER JEG 
Den 3 liste er så sådan her:
''7 måned''
Gå stol.
Komfurskærm, lås til køleskab, kontakt sikring, låge lås, hjørnebeskytter, dør stopper.
Silikone finger børste
Den sidste liste er så fra 1 år og op ad :
På det tidspunkt skal baby have sit eget værelse, det tænker vi, men har baby brug for at få sit eget værelse med det samme så får baby det men så er vi nød til at købe alt med det samme.
6 rums fångst.
Gulvtæppe.
Loft, væg lampe.
2 boks hyller fra ikea.
1 opbevaringskombinasjon, med hvide kasser.
Spejl.
Hengestol/gyngestol.
Skammel.
Toiletsæde.
Legetøj til badet.
Badekåbe (med navn)
Handklæde (med navn)
Målestok.
Kæmpe bamse.
Legetøj, legemøbler.
Klapvogn, de alm + rejse tasken.
Billede hjerte pude, hjertekugle med billede, køleskab's magnet med billede, billede ramme fra ikea (lang, for loft) vægur med billede.
Tapet, skabelon.
Puff.
Fod og hånd tryk maling.
Gummi støvler, sko, flyverdragt, jakke, regntøj.
Sparebøsse.
Design skrift, navne bokstaver, dør skilt.
Igen, tøj, legetøj andre små diverse ting bliver købt efter behov og når der er brug for det, eller hvis jeg får øje på noget pænt så bliver det købt. 
Men jeg er også klar over at der bliver meget mere når baby bliver ældre osv, altså så skal de starte i VG/BH/SKOLE der skal så købes andre ting osv bla bla bla. Men så lang ville jeg ikke gå allerede. 
Ærlig talt er det for meget, nu skal jeg bare have jeres svar 

Tak for du læste med 
Jeg havde også en lang liste og var meget velforberedt, men min (baby)liste var måske halvt så lang som din. De andre lavede jeg slet ikke. 
De her ting synes jeg som MINIMUM at du skal droppe. Ting som jeg selv enten aldrig har købt, eller har købt og ikke fik brug for:
Pyjamas (man bruger heldragter om natten til de små)
trøjer (er vildt irriterende til de små, da de skiller på maven. Brug heldragter og body/bukser)
babyolie, ørerens, shampoo - har jeg aldrig brugt. Det er bedst at bruge så lidt som muligt af produkter til babys hud, så den ikke tørrer ud. Det er slet ikke nødvendigt.
himmelstang, himmelstof, hjul til sengen
Vugge seng til væg (jeg købte en vugge, brugte den aldrig. Hvis du insisterer på at købe en vugge, så vent med tremmesengen - baby har jo ikke brug for to senge)
Højstol (du kommer først til at bruge den når baby er tidligst 6 mdr. Hvis du køber en vippestol kan du bare bruge den indtil da)
solskærm,
spejl (til at se baby)
legetøj til bagsæde
sæde til badekar (har vi aldrig haft og aldrig savnet)
badeslag (går ud fra at det er håndklæde? Jeg har aldrig set pointe i at købe særskilt håndklæde til baby - vores har bare brugt dem vi bruger)
pumpe til hjul
Pusletaske (jeg har bare brugt min almindelige taske - synes personligt at en pusletaske er overflødig)
Speciel pude til hoved (vent og se om det bliver nødvendigt - din baby får jo ikke skævt hoved fra den ene dag til den anden)
Baby alarm, med webcam (jeg elsker min babyalarm, men ville aldrig bruge en webcam funktion til noget - mener at det er spild at penge at købe sådan en model)
Næsepumpe
Det her var babylisten. Dine andre lister har jeg slet ikke læst - dem er der altså ingen grund til at bruge tid på nu, for de kommer til at ændre sig meget.
Og tillykke med graviditeten. 