Sara. skriver:
Hvorfor kan man ikke springe debatter over hvor man íkke har noget konstruktivt at sige til TS.?
Det hjælper ikke at fortælle om hvor forkert man synes hun er på den, at hun skal tænke på alle de barnløse mv.....
Hvorfor ikke anerkende at hun har fået den følelse og så forsøge at hjælpe hende med den?
Kan da ikke være rigtigt at når man har et problem, en følelse at man så skal tænke på alle andre, hvordan de ville have det i situationen.
Vi er ikke ens, vi har forskellige oplevelser og erfaringer med i rygsækken...
TS. lyder ked af det og har ikke brug for løftede pegefingre, men i stedet lidt kram og forståelsen af at være normal. Det er en følelse hun er i LIGE NU og ikke nødvendigvis der hvor hun er om 1 mdr.
Hej
Synes du har ret i det du skriver, men vil til det sige at det også nogen gange kan være sundt at få et kritisk perspektiv på ens tanker, netop for at komme væk fra de tanker igen.
Det er ligesom når mennesker har det skidt og måske fastlåser sig i en offerolle, hvor de ikke forstår at alting skal være så hårdt/svært for lige dem. I de tilfælde kan det nogen gange hjælpe at få sat sine egne dillemmaer i andres perspektiver, så man ikke føler sig så hårdt ramt selv. At man netop tænker på, at man måske trods alt har det rimelig godt set i forhold til nogle andres menneskers livsbetingelser kan rent faktisk hjælpe en i sit eget liv.
Så på den måde kan man måske bidrage til TS indlæg ved ikke kun at bekræfte hende i at det er ok at føle som hun gør, selvom det da er en ærlig sag og hun da selvfølgelig skal have lov at komme sig over den skuffelse hun føler lige nu. Men flere vinkler på ens situation er nogen gange den bedste måde at få bearbejdet det på. 
Anmeld