21.10.11 <3 skriver:
Er godt nok overrasket over så negative og direkte fordomsfulde holdninger i har til lige netop dette emne..
For lige at nævne det fra start - jeg har stemt JA.
Alle jer der svarer nej, siger at argumentet om omkæringg, pga. forsnævret forhud ikke holder, da det ikke bliver nævnt som en mulighed - hvorfor helvede begynder i så at snakke religion ind i det? Det står, der så vidt jeg kan se heller intet om!
Hvorfor døber i børn ind i den kristne tro, før de selv er gamle nok til at tage valget?
Hvorfor fejre i med glæde juleaften, meed babyerne iført nissetøj og hvad har vi?
Det er en grov, og mærkelig måde at stille tingene op mod hinanden - men pointen er at i hver kultur - religion er der forskellige traditioner, kan man ikke forstå hinandens synspunkter, er det fint - MEN at tale så grimt om det er Helt forkert - DIREKTE fordomsfuldt.
I siger at børnene lider - men hvordan kan det så være, at de selvsamme omskårede fædre, for deres drenge omskåret? Led han i pine og sygdom, ville han nok ikke påføre sine egne sønner den skade.
Jeg synes det er helt fint.
Og hvordan kan noget der er SÅ "forkert" pludselig blive okay - hvis forhuden er for snæver?
Stiller man det op mod hinanden - så er der faktisk ikke specielt mange kulturer ssom stadig bevarer forhuden.
Så et stort JA herfra. Så længe det selvfølgelig bliver gjort på en human og renlig måde.
det var da godt nok nogle vage sammenligninger.. det gør jo ikke ondt på et barn at blive døbt eller holde jul!
det er direkte børnemishandling at omskære små drenge.