ALTSÅ!!!
Nu er jeg lige nødt til at råbe lidt højt!!!!
En go mor sidder, altså ikke i brysterne!!!
Dem der får jer/dig til at føle det, kan simpelthen ikke være det bekendt!! Det er en privatsag, at være gravid (Selvom mange har svært ved at holde nallerne for sig selv...) Det er en privat sag om man vil have PKS, eller føde naturligt, og det er f.... osse en privatsag om man vil amme sit barn!!! BASTA!
Når det så er sagt, så syns jeg jo helt personligt, at man i det mindste skal forsøge. Og idet du (trådstarter) jo allerede har prøvet det, og ved hvad det handler om, så har du jo taget din beslutning på baggrund af erfaring med egen krop, og så er alt jo helt som det skal være syns jeg.
Jeg syns derimod, at man skylder sig selv, OG baby at forsøge at amme, berne de første 4 måneder, hvor imunforsvaret udvikler sig, og har stor nytte af ammemælken.
Men jeg syns, alle dem som kommer med dunk i hovedet til dig, burde skamme sig. Det er din krop. Og uopfordret, er det ikke fair, at folk ytrer sin mening på den måde jeg kun kan forestille mig folk har gjort overfor dig!
UD MED AMME-MAFIA'EN
Klap til maven fra en, som mere og mere savner den lille bule/kæmpe mavse.......
Kknus Jo
Anmeld