M (: skriver:
Hm, så var det nok meget fornuftigt at få ham ud (:
Ja, jeg er stadig lidt overrasket over, hvor mange aks, der faktisk er foretaget blandt kvinderne herinde! 
Ja det er egentlig ret vildt. Altså jeg tror faktisk på at smertelindring osv kan gøre at det 'sværere' at føde vaginalt. Tror på at barnet også mærker den smertelindring moderen måske får - hvis ikke den mærker det direkte, mærker den moderens reaktion på det..
Jeg fik ingen smertelindring udover lændemassage - kan slet ikke lide tanken om at få noget sprøjtet ind i kroppen. Men man kan så sige, at jeg ikke havde noget andet valg da det kom til AKS, hvor jeg skulle bedøves
hehe
Men ja, jeg tror at indgriben i fødslen gør den mere kompliceret. Vores søn vendte sig fx. i maven da vi ankom til sygehuset, og han virkede mere 'urolig' der hvis du forstår..
Anmeld