SussieThyssen skriver:
I må da have råd til det..og så tænker jeg på de mennesker, der ikke engang har råd til en vinterjakke eller julegave til deres børn.
Hvis jeg bruger 5000 til nyt tøj til min søn på et helt år er det højden, jeg har ganske enkelt ikke råd til mere.
Ikke at jeg er misundelig..for du må jo gå og købe mærketøj eller sådan noget, men..min ærlige mening er, at det måske er lidt uansvarligt..hvad med at sætte nogle af alle de penge ind på en opsparing til jeres barn/børn til de engang bliver voksne eller til dårlige tider.

Kærligst
Sussie
altså en kassekredit er jo ikke vores penge det er nogle vi "låner" hvis man kan síge det sådan, det er bare billigere end at tag et lån.
- jeg tænker ikke så meget på folk som ikke har råd til en vinterjakke eller julegaver, det lyder sikkert helt forkert. nu må du ikke misforstå mig.
men, jeg elsker at købe tøj til mit barn(har kun en) og ved at h*n er ligeglad med hvad h*n har på, men jeg elsker simpelthen mærkertøj og der kommer du jo hurtigt af med 500,- for et par jeans. også løber det jo hurtigt op..
og du har fuldstændig ret, men.. ved siden af det. har vi også en opsparing til h*n der bliver indbetalt 200,- om måneden.. og vi har også en til os selv.
det bare surt, når man skal begynde at sætte penge derind på kassekrediten.. for at få den i 0
Anmeld