Før vi fik vores søn, troede jeg at det med kræsne børn var overdrevet og måske lidt forældrenes skyld.. jeg blev klogere 
Vi oplever det samme, han elskede forskellige retter i børnehaven, men hvis vi laver dem hjemme, smager de ikke sådan og han vil IKKE have dem.
nu kører vi på 7. År, stort set uden forandring, han har taget få nye ting ind han vil have, og andre er røget ud igen 
vi kører ugen sådan at vi et par gange får noget som vi ved han kan lide, andre dage er der elementer han kan lide og nogle dage kan han ikke lide noget af det. Så er det rugbrød.
Det er rigtig træls i mange sammenhænge, men vi forsøger bare at acceptere at det er sådan det er, også fordi han heldigvis er meget glad for frugt, gnavegrønt, rugbrød osv.
Anmeld
Citér