Sikke langt ud denne tråd er kommet. Men jeg tænker at jeg vil prøve at komme med et svar på det oprindelige spørgsmål. Jeg synes selv det er interessant at læse hvad andre gør, for at få lidt inspiration (eller det modsatte)
Jeg har kun 1 barn (en pige på 4,5 år, men har termin igen snart) men vi plejer at give hvad hun mangler. Sidste år var det regntøj og gummistøvler (fandt fra Wheat på 60%) samt en regntæt taske. Hun skulle rykke op i institutionen og det var derfor også på tide med bedre og nyt udendørs tøj. I år havde jeg i november solgt en masse af hendes gamle legetøj og hun fik derfor noget nyt - fordi hun manglede. Sidste år brugte vi ca 800kr og i år fik hun for en del mere, da hun også fik en kuffert. Men alt sammen noget hun manglede.
Tænker vi fortsætter på denne måde, så længe det giver mening. Vi kommer til at have 5 år mellem vores datter og kommende søn, så håber både at aldersforskellen samt kønnene gør at de ikke kommer til at sammenligne sig for meget og derudover vil jeg/vi gerne holde fast i at dem der betaler gaverne bestemmer indhold samt pris, så man må udvise taknemlighed og gerne undgå at holde for meget øje med hvad alle andre får og i stedet glæde sig over sit eget (ligesom i mange andre aspekter af livet)
Min mand og jeg har fællesøkonomi og køber løbende hvad vi mangler, så vi har sjældent de store ønsker til hinanden og derfor har vi intet budget, det skal bare give mening at bruge penge på det
Jeg håber du kan bruge svaret og kan sortere lidt i alle de uhensigtmæssige kommentarer gennem tråden. Økonomi er ofte sprængfarlig og især i krisetider
Anmeld
Citér