Ja børnene elsker deres far og kommer med gaver. Det gør børn også til deres alkoholiske og fysisk misbrugende forældre. Børn er ultra loyale overfor mor og far.
Men at han siger til børnene at "så kan de ikke komme med til København" og hvad han ellers siger, det er da i kæmpe høj grad noget der påvirker dem og går udover dem. Også selvom de ikke viser det direkte. Vær sikker på det.
Og hvorfor er det overhovedet en trussel for dig at han vil lave "konsekvenser" i form af selv at gøre noget alene med ungerne? Det er sgu da kun positivt hvis de kan gøre noget med jer hver især uden i altid skal være sammen allesammen. Jeg havde sagt "go ahead, det vil ungerne da nyde!".
Lige nu viser du dine børn at det er ok at blive trynet af sin mand og at man i øvrigt skal makke ret for fredens skyld og man absolut bare skal give afkald på sine egne meninger, ønsker og behov hvis partneren dikterer det.
Synes du dine børn skal finde sådan et forhold i fremtiden? For lige nu ser de at det er sådan det skal være.
Du tror der er noget sandhed i hans ord bare fordi han reagerer så kraftigt. Har du overvejet at hans ord ikke er den endelige sandhed og han kan tage kamp alvorligt fejl? Bare fordi man kan råbe højt, betyder det ikke man har ret.
Anmeld
Citér