Anonym skriver:
Jeg skriver dette som anonym, fordi jeg er meget i tvivl om det er mig der er mærkelig her, og jeg er bange for at blive dømt af andre 
Jeg håber I vil svare ærligt på dette:
Synes I andre med et barn på 2½ eller yngre også at det er rigtigt hårdt? Eller nyder I det mest, og synes bare at det er lidt hårdt ind imellem?
Jeg tænker virkelig meget af tiden hvor jeg er sammen med mit barn på at det er hårdt og at jeg trænger til at slappe lidt af. Hun er ekstremt dårlig til at underholde sig selv, så det betyder at hun i sine vågne timer gerne vil være sammen med mig hele tiden. Hvis jeg prøver at lave noget (rydde op eller lign.), så begynder hun at græde og vil op og krammes. Og jeg vil jo ikke være en mor der sigr nej til at mit barn må få omsorg. Åh, det er opslidende synes jeg 
Hun er virkelig en mors pige (=far duer slet ikke, når jeg er hjemme), og hendes far arbejder desuden en del, så jeg er en del alene med hende.
Jeg har et arbejde med skæve arbejdstider, så jeg har egentligt en del tid til at lade op mens hun er i dagpleje + hun sover fint om natten. Så jeg forstår ikke helt hvorfor jeg synes det er så hårdt.
Jeg vil desuden gerne have et barn mere, vi har snakket om at prøve at blive gravide her til sommer. Jeg kan ikke forklare hvorfor, når jeg nu synes at det er så hårdt
Det er nærmest bare som en biologisk trang. Men jeg er bange for at fortryde at jeg fik et barn mere så "tidligt", for hvad nu hvis det stadig er rigtigt hårdt når hun er 3½ år. Så ved jeg faktisk slet ikke hvordan jeg skal have overskud til en baby oveni.
Synes også bare det er længe at vente et år mere med at blive gravide, da vi ikke synes at der skal være 4-5 år mellem vores børn.
Du udtrykker en uro for at blive dømt. Det er dig som er tættest på dig selv, så når der dømmes er det ofte én selv som er den hårdeste dommer. Selvfølgelig er du mærkelig ellers ville du være ligesom alle de andre perfekte forældre og det kan vi ikke overskue. 
Hvis din datter er 2½ år, så er hun ikke længere i den alder hvor hun absolut skal op hele tiden (eller i det hele taget), når der er noget galt... fordi så bliver hun ved med at tro det er sådan til hun fylder 12 år ! 
Sæt hende i gang med en leg som hun elsker og træk dig langsomt ud af legen. Det er jo tilladt at hente sig et glas vand i denne hede og det skal hun så til at lære nu. Du tager jo ikke hende med på wc hver gang du skal, vel ? 
Nå, nu kom vi til den store synder... omsorg... du ønsker ikke at sige "nej til omsorg", så derfor er du en god forældre. 
Så er spørgsmålet bare: Hvad er omsorg for dig ?
1. Et barn som får kys og kram dagen lang.
2. Et "nej" eller "leg du bare videre".
3. En kombi af punkt 1 & 2.
Hun styrer tydeligvis jeres sammenværd og det lyder trist i mine ører. Hun er gammel nok til at kunne lege selvstændigt i kortere perioder, så hvorfor ikke støtte hende i at blive mere selvstændig. Her kommer pottetræning så lidt ind i billedet, fordi hun skal jo lære at gå uden ble meget snart, (medmindre bleen er ude af billedet), hvilket betyder at hun kan sætte noget af en kamp op, hvis hun forsætter med at have styringen. 
Far dur ikke, når mor er der... tjaa... det tyder lidt på at mor har "bedre" regler omkring sammenværdet end far har. Sagt med andre ord, så er der stor forskel på hvad og hvornår I siger "nej/ja" til samme ting, kunne jeg tænke. 