Aj, jeg bliver simpelthen lige nød til at høre om din dreng skal sove til aften/nat i vuggestuen?
Hvis han bare skal sove til middage dernede tror jeg ikke du har nogle problemer.
Min store dreng var som baby meget urolig, og de første par mdr skulle han sove på mit bryst. Ellers fik ingen af os søvn. Efter det ammede jeg ham i søvn, i mine arme, indtil han var 8 mdr hvor han ikke gad amme mere. Når han så sov, listede jeg ham over i den tremmeseng der stod ved siden af min seng. Så sov han super fint. Da han var 6 mdr sov han på eget værelse, da han blev vækket af os. (Men blev stadig ammet i vores seng, og sov der indtil vi gik i seng fra 6 mdr til 8 mdr alderen...)
Dette har ikke haft nogen indflydelse på hans søvn om dagen. Jeg lærte ham laaaangsomt at falde i søvn selv i barnevognen, rokkede bare mindre og mindre med den - tilsidst kunne jeg bare ligge ham uden at køre med vognen.Så øv hellere det, frem for om aften. de små kan sagtens kende forskel på lur og nattesøvn. Min datter kan puttes af alle i barnevogn, men hun har behov for ekstremt meget trykhed om aften.
En anden ting er at ingen pædagoger vil se på at din søn bliver dybt ulykkelig i en barnevogn/vugge i en vs. De prøver at hjælpe, rokke og trøste så barnet får den bedst mulig søvn. (er pæd stud. )
Anmeld
Citér