Fru'Rugaard skriver:
Hej..
Jeg ryger desværre, og er 12 uger henne (11+6)
Er der nogen af jer der har røget under en graviditet eller har gjort?
Har I oplevet at barnet har taget voldsom skade? eller bare lidt skade?
Rikke..
Min mor røg med alle os 5 og ingen af os har taget skabe fejler nået pga det.
Dog veje vi alle 5 under 3600 g.
Jeg har røget med begge mine 2.
Med min søn røg jeg næsten ikke max 12 pr dag han har været tit syg.Og været det indtil en are af 8 år.med lungrne,ørne,halsen,maven osv osv.
Men om det lige var pga rygningen mente lægerne.
Men gør det da ikke bedre så vi ryger stadig sagde de.Slom det kun var i køkken eller udenfor.
Han sagde pga RS virus i en aldre af 7 uger var derfor han fik meget nedsat imuligforsvar pga denne sygdom.
Så med min datter røg jeg 10-30 pr dag og hun har aldrig fejle nået.Været indlagt eller nået.Hun har haft 10 dage med lidt på lungerne og 1 mdr med ørne men det mener lægen ikke har nået af gøre ed vi røg udenfor.
Ellers kun tit snotte i vinter vejer som alle andre børn. kun haft feber 2 gang over max 10 dag...
Og her 3 gang lidt i midten max er jeg ned på nu 15 pr dag
og mad og jeg stopper den dag jeg føder har vi aftalt.For min læge og jdm råder mig til ik af ryge ret meget men heller ikke af jeg pga jeg har panik angst med stress så få jeg ikke skal gåelt ned som med min datter her under gravideten og have en masse piller som heller ikke er godt eller værre for min søn maven så heller bevar lidt røg som han er vandtil nu ind nyt stof.
Jeg syntes enten skal stoppe bang eller skære meget ned:Jeg røg nok 40 før jeg teste positiv her i april..
Mvh Henriette 24+4
Anmeld