Mor11 skriver:
Men er det ikke præmissen for at sætte børn i verden? At sætte deres behov først?
Der er vel forskel på at sætte sine børns basale behov først og så engang imellem gøre noget for sig selv, mens børnene stadig har det godt.
Jeg havde en samtale med min svigermor som fortalte om hvor svært det var at være mor dengang, fordi der var så mange krav til hvordan man skulle være mor og gjorde man det ikke på en bestemt måde blev der set skævt til en.
Jeg kunne så oplyse at sådan er det skam også i dag.
Der er ikke noget at sige til at mødre konstant har dårlig samvittighed og mindreværd i forhold til moderrollen.
Hvorfor ikke bare se på om vores børn er glade og velfungerende. Uanset om de har 2 eller 3 ugers sammenhængende ferie, får økologiske grøntsager eller om de får sukker udover den hellige fredag.
Jeg synes vi har så travlt med hvordan vi gør tingene med vores børn, fremfor at se på hvordan de enkelte børn har det med de vilkår de lever under.
Er der virkelig kun et facit på en god barndom?
Anmeld