Jeres liv går da ikke i stå. I skal nok bare lære at prioritere anderledes når babyen kommer
Selvfølgelig kan man have hund, hvis hunden kan med barnet. Det sker desværre at unde IKKE kan med små børn og er det sådan er der kun en udvej, at skille sig af med sin hund. Mine forældres hund knurrede konstant af vores første barn, han skulle bare gå i retning af hunden, også selv om han var 3 meter væk, så knurrede hunden en del. Dette er direkte sprængfarlig kemi mellem barn og hund. Og i dette tilfælde besluttede min mor at mit barns ve og vel kom først. Hun turde simpelthen ikke lade dem være alene i et rum bare få sek. Det går ikke i længde.
Ang. Indkøb...jeg har ikke synderlig tit mine børn med. For det første er mine vørn trætte og gider ikke mere år de bliver hentet og for det andet går det hurtigere når de ikke er med. Tager F.eks ALDRIG i butikker med mine børn sent, som nogle folk der konsekvent tager deres børn med i Bilka kl 19 hvor de burde tulle rundt hjemmet nattøj, få læst godnathistorie og få børstet tænder, ikke rende i butikker.
Man kan sagtens tage på Bakken, men bare huske at ture planlægges efter barnets lur. I starten sover de en del, i hvert fald mange gør, så der er det nemt at tulle rundt.
Senere skal barnet måske have en 1-1 1/2 morgenlur. Der er man som regel hjemme
eftermidagsluren kan måske være på 2-3 timer. Den får mine ofte også hjemme, da børns alfa og omega er en stabil hverdag.
Men i ny og næ har de taget den i barnevognen på turen. Dog bliver lurene altid ringere af at være gående og med støj omkring. Det sover mine børn ikke godt til.
Faste sengetider er VIGTIGT for børn. At man ikke konstant ødelægger deres rytme, de har det godt med den faste rytme, som F.eks kunne se sådan her ud for os med en baby.
Op kl 6
Morgenlur kl 8-9.30
Middagslur kl 12.30-15
I seng kl 19.
Spørger du de såkaldte eksperter handler børns trivsel i høj grad om nok søvn og at de får gode sengetider
Så vi tager ikke ud til venner til kl. 21 om aftenen, for de skal i seng kl 19, i weekenden dog kl 20 for de stores vedkommende mens den lille stadig skal holde sin rytme for at hun er glad og har det godt og får en god dag dagen efter også.
Så må man tage afsted alene og hygge sig mens en anden er hjemme hos ungerne så de stadig kan passe deres sengetid.
Man skal sørge for at finde sig en god barnepige hvis man ønsker at være social om aftenen som par, måske ikke i starten da mange babyer sover godt bare de er i vognen, men senere hen kan de vågne af et lille host
Min vurdering???
Tja, svært at sige, for mange ting vil ændre sig. És frihed som man kendte den forsvinder i og med man ikke bar kan sige, kom skat, U tager vi i biffen
man kan sagtens tage ud at spise, men gør det tidligt, igen, så barnet ikke skal straffes for at forældrene vil være sociale, men Stadig kan komme i seng når det bør
Man kan sagtens rejse med børn, tage på Bakken, gå ture osv. Børn elsker at gå ture,a følge med fra vognene af
snakke om ænderne eller bar se sig om.
Ang forældrenes søvn så er det svært at sige hvor smadrede i bliver. Men prøv en enkelt nat at indstille dit vækkeur til at vække dig hver 2-3 time, gå en tur på 5 min i huset og hop i seng igen, så får du et nogenlunde indblik i hvordan det KAN føles
2 mine børn blev som små ammet hver 2-3 time de første 5-6 mdr. Så man kan risikere at være vågen mange gange om natten for at amme, lave flaske, skifte ble eller bare underholde et barn der ikke vil sove..den slags nætter havde vi mange af med nr 1. Han vågnede gennemsnitligt 10 gange fra kl 21-06. Og det var hver dag til han blev 10 mdr, så begyndte han så småt at sove igennem. Nr 2 sov bedre og jeg ammede kun kl 21-23 og kl 5-6. Allerede der var jeg et bedre menneske om morgenen
nu, i en alder af 6,4 og 1, sover de ofte stadig ikke helt igennem, ci er ofte oppe 1-3 gange om natten stadig, fordi de drømmer, skal tisse, er tørstige eller lign.
Barnet skal sådan set ikke indrette sig, i skal indrette jer og følge barnets rytmer, men man skal også Overleve i samfundet
så bliver man nødt til at tage sine børn med ud at handle, så gør man det, bliver man nødt til at hente an far. 19 et sted gør man det. Tingene skal hænge sammen, men man skal vide at fra man sætter barnet til verden, så er man ansvarlig for at det trives og har det godt og det vil for mange medføre fravalg at ting man ellers kunne og gøre det på tidspunkter man som voksen synes er lidt øv, men som bare passer barnet bedst.
Jeg har da helt sikkert oplevet forældre der har fravalgt deres børns trivsel til fordel for dem selv, deres sociale liv, deres dårlige vaner, og ja, dårlig livsstil med forfløjne aftner hvor ungerne er ved at sene af træthed men hvor forældrene bare hygger videre og siger deres barn alligevel ikke er så god til at sove før kl 23....
Alt i alt er det et vald man tager som forælder, at sætte ens børns behov før sine egne. Men ofte er man heldig nok til at lave en god kombi så også forældrene kan føle livet er godt og mAn kan arbejde lid på parforholdet, for det kan være nødvendigt