Anonym skriver:
Håber sørme jeg går fri... Er lidt bange for at miste mit arbejde, og med en langtidssygemelding så står man jo ikke ligefrem bedre stillet.
Det er der jo også masser der gør - altså går fri.
Det afhænger nok ikke kun af, hvordan man har det, men også af, hvilket arbejde man har. Noget kan være sværere at passe end andet.
Da jeg fik min søn arbejdede jeg til 4 uger før min termin, uden problemer.
Det regner jeg med at gøre denne gang også. Jeg har godt nok mulighed for at gå fra 8 uger før, men jeg vil hellere gemme de 4 af ugerne til efter fødslen, der synes jeg, at jeg har mere brug for dem.
Satser på, at der ikke bliver nogen problemer i det. 
Men jo, når man selv har haft "nemme" graviditeter, så er det svært at forestille sig, at man kan være så plaget, så tidligt, at det er nødvendigt med en sygemelding. Men der er nok bare virkelig stor forskel på, hvordan man har det. Som du skriver - det må virkelig være ni lange måneder.
Anmeld