rikkeregnbue skriver:
Jamen hvad fanden sker der????? Det snart lige før jeg tror jeg mister alt mit hår!
Når jeg reder mit hår, er det som om ALT mit hår bare falder af. HVORFOR?! Jeg kan ikke forstå det. Har aldrig nogensinde i mit liv fældet så meget. Det er ikke bare en, to, tre hår vi snakker om. Det er store totter hår! Jeg er virkelig bange for at miste alt mit hår! 
Når jeg står i badet og vil have alt det løse hår ud, så tør jeg til sidst ikke "rive" flere ud (i ved man tager fat om håret og ligesom hiver i det)... Det er virkelig voldsomt.
Efter et bad ser min vand-sluger ud som noget der trænger voldsomt til at blive barberet! Amen....
Nogen der har nogle gode råd, eller ved hvorfor jeg pludselig taber alt mit hår?


Er det barn omkring 4 mdr gammel? For det er helt normalt og sker tit der omkring
Der er ikke så meget andet at gøre end at stå det igennem, det bliver bedre indenfor dit barns første leveår.
Du kan være heldig at nedsætte det lidt ved at spise multivitamin, D-pearls (som fx fås i Matas og er d-vitamin, samt magnesium (ikke magnesia som er noget helt andet)
Det er faktisk vigtigt med de der vitaminer. Hvis du ammer bør du enda spise en stærkere vitaminpille. Fx Gravitamin eller ammevitamin.
Jeg kan berolige med at håret kommer igen senere. Jeg kan se nu at det hår jeg mistede da Amanda var helt lille er ved at gro ud igen. Det begyndte at gro ud da hun var ca et år gammel. Der kan man så med stor fordel lige få klippet spidser så man er sikker på at det ikke er derfor man fælder videre 
Anmeld