Mor og meget mere skriver:
Hvis du virkelig holder af hende, så synes jeg ikke, du skal lægge hende på is. Det vil formentlig heller ikke ændre noget, for hun vil jo ikke ane, hvad der er galt, og så begynder det forfra, når du åbner for kontakten igen.
Jeg kan sådan set godt forstå, hendes bemærkninger går dig på, men det lyder ikke, som om hun lægger så meget i dem, som du gør. Jeg lover dig også, at du med tiden vil være mere upåvirket af andres gode råd og bedrevidende bemærkninger - jo mere sikker, du bliver i din rolle som mor, jo mere vil det prelle af på dig.
Der vil ALTID være noget, andre synes, man kunne gøre bedre som mor - også, når børnene bliver meget større. Og der ER uden tvivl altid andre, mindst lige så gode måder at gøre tingene på - men der findes jo ikke nogen facitliste, og derfor er der for så vidt ikke så meget at diskutere.
Jeg ville i stedet svare svigermor tålmodigt, men tydeligt: "Ja, det var dejlig mad, men han får nu god mad hver dag." "Ja, han har nydt at være ude med jer - ligesom han plejer at være med os."
Og så bær over med, at hun gerne vil værdsættes og bekræftes som farmor - jeg tror virkelig, mange bedstemødre er lige så usikre på, om DE gør det godt nok i svigerdatterens øjne, som omvendt.
Jeg er lidt ked af nogle af de ting du har skrevet, jeg ved godt hvad du mener, og hvorfor du mener som du gør, men vil nu alligevel skrive et svar til dig 
Jeg kunne aldrig finde på at holde en pause fra min svigermor UDEN hun ved hvorfor, det ville jeg aldrig kunne gøre mod nogen. Selvfølgelig skal hun vide grunden først. Og gør jeg ikke dette, ender jeg kort og godt med at sprænge i luften, meget snart.
"Jo mere sikker, du bliver i din rolle som mor, jo mere vil det prelle af på dig" - Undskyld jeg spørger, men hvor læser du at jeg ikke er sikker i min rolle som mor? - Havde Xander været mit første barn, jo så havde jeg måske været usikker, men nu har Xander Xander en storesøster der er 3 år og 11 måneder ældre end ham, og jeg har nu ikke glemt hvordan det er at have en baby
Jeg føler mig faktisk ganske sikker i denne rolle, og hviler meget i mig selv, så det er ikke lige derfor det går mig på. - Det går mig på fordi jeg har prøvet at sige tingene til hende på den pæne måde, på den bestemte måde, på den tålmodige måde, og det samme har manden. Det hjælper ikke.
Ja selvfølgelig vil der altid være gode og velmenene råd fra folk uden at man selv beder om det, og det kan jeg skam sagtens håndterer, og ville heller ikke have et problem hvis det var svigermor der kom med dem. - Så længe det ikke er på en ekstrem nedladende måde, som det er tilfældet her.
Jeg kan ikke længere bære over med det, da det fylder rigtig rigtig meget efterhånden da jeg synes jeg har prøvet ALT nu.
Håber ikke du tolker dette indlæg som værende surt, da det ikke er tilfældet, ville bare lige forklare hvorfor jeg vælger at gøre som jeg gør 