gravid20 skriver:
Ja nu er det jo sådan at jeg igennem næsten hele graviditeten har ønsket et bestemt navn til min lille pige, men nu har faren så meldt ud at han vil beholde sin halvdel af forældremyndigheden, selvom at han ikke ønsker at se hende.. dette har jeg accepteret, men har lidt svært ved det når han så siger at han slet ikke har tænkt over det med navnet endnu, og ikke vil tage stilling så "tidligt i graviditeten" inden hun er her..
hvad gør jeg så hvis han heller ikke vil det bagefter ?? hvor længe må man gå uden at have navngivet ens barn
??
Og også lige en anden ting, jeg vil gerne have at tingene mht. børnepenge går igennem kommunen.. så jeg ikke skal slås med det .. hvordan sørger jeg for at det kommer til at gå den vej ??
undskyld de mange spørgsmål. men havde bare slet ikke regnet med at han ville beholde sin del af forældremyndigheden
Hej 
Stort kram til dig.
Hvis du ville have det til at gå gennem kommunen, så skal du bare gå derned og søge om børnepenge og evt. forhøjet, hvis du er helt alene. Og så sige at du gerne vville have at det går gennem dem. Og så ordner de alt.
Ang. navngivning er det senest når barnet er 6 måneder. 
Håber at du finder ud af det. 
Anmeld