Herhjemme er Elias testet for diverse, men en allergi er der endnu aldrig fundet på trods af mange mener der må være et eller andet.. Han har astma i svær grad som er meget svær at kontrollere, men de kan altså ikke som sådan finde en allergi som udløser den..
Han skal dog testes for penicilinallergi her sidst på mdr. for 2. gang, da han 2 gange har fået voldsomme udslæt i forbindelse med flemoxinbehandling. Han er immundefekt, så det er lidt uheldigt hvis han ikke kan tåle det, da behandlingsmulighederne så er færre, og risikoen for at han bliver resident større..
Lillesøster har børneeksem som vi endnu ikke ved skyldes en allergi... Og er desuden ekstremt ørebarn..
Jeg havde selv børneeksem som barn, og reagerer ved berøring med græs og klor, så ikke den gængse pollenallergi, men jeg slår fuldstændig ud med kløende rødt udslæt ved kontakt..
Farmand var som barn multiallergiker, men er vokset fra det her som voksen. Så begge unger er bestemt i risikozonen for allergier..
Anmeld