Hvornår sov jeres baby hele natten uden mad??

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

19. august 2012

modesty

Jeg droppede natamningen ved 3-tiden da min dreng var 8 mdr. (jeg ammede ham kun én gang om natten - hvis han vågnede flere gange fik han kun sutten). Da gik han fra at vågne hver 2. time og skulle have sutten, til at sove 4 timer i streg og så 2x2 timer.

Han var 9,5 mdr. da jeg droppede kl. 23-amningen. Jeg havde i noget tid følt at han var klar til at droppe den, men min SP havde sagt at han skulle være 10 mdr. inden jeg måtte droppe den. På et tidspunkt valgte jeg dog at stole på min egen intuition. Han sov igennem fra første nat. 

Han er 10 mdr. nu og i de sidste par uger har han sovet igennem langt de fleste nætter. Der har dog været et par stykker hvor han har været lidt urolig fordi han har haft nogle meget begivenhedsrige dage. Men der er ingen tvivl om at der er en direkte sammenhæng mellem at han ikke får mad fra put til vågn, og at han sover igennem.

Han vågner dog stadig kl. 5. 

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

19. august 2012

Lene32

Mai-pigen skriver:

...og evt hvordan lærte baby det??

Peter er næsten 8 mdr. Han har sovet nogle nætter uden flaske, andre nætter ikke.. Er bare nysgerrig og vil gerne ha evt gode råd??

 

På forhånd tak..

 



Amanda har sovet igennem uden mad siden hun var 1 1/2 mdr.Hun er. 3 mdr nu.Og hun gjorde det helt af sig selv,fra den ene nat til den anden.Hun blir puttet et sted mellem 18.30 og 19,hvor hun får hendes natflaske.Og så får hun først mad igen allertidligst 5.30 næste morgen.

Anmeld

19. august 2012

HeXeri

Mai-pigen skriver:

...og evt hvordan lærte baby det??

Peter er næsten 8 mdr. Han har sovet nogle nætter uden flaske, andre nætter ikke.. Er bare nysgerrig og vil gerne ha evt gode råd??

 

På forhånd tak..

 



Vores søn er født med et sovehjerte, fra den første nat kunne han sove 23-06.

Hans natflaske blev fjernet da han var 6-7 måneders tid, han var for længst røget på fast føde så der var ikke rigtigt nogen pointe i flaske af nogen art. Natflasken var absolut nemmest, for vi undlod bare at vække ham. Godnatflasken tog 2 dage før han havde accepteret vilkårene

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.