Mathilde & Frederikkesmor skriver:
Tak for dit besyv Anne 
Min første umiddelbare tanke er også, at det sagtens kan lade sig gøre, hvis man selv vil....Og det vil vi jo selvfølgelig! Men.. så bliver jeg alligevel i tvivl, for hvis jeg mærker efter inderst inde, så kunne jeg virkelig ikke tænke mig at skrive min bachelor all by my self. Tror virkelig det er et arbejde der siger spar 2!
Jeg synes det er slemt nok i forvejen, at skulle skrive opgaver på 12 sider alene. Men nu har jeg jo aldrig skrevet en bachelor, så det kan også være at jeg bliver positiv overrasket når jeg først går igang.
Årh synes simpelthen det er så svært..... Jeg vil også gerne have to børn der ligger tæt på hinanden, da der er 5½ år imellem Mathilde og Frederikke, og jeg ikke er interesseret i at have 3 børn med mange års mellemrum imellem. Noget andet er, at Frederikke og den mellemste skal dele værelse sammen de første par år....og det tænker jeg er nemmere jo tættere de aldersmæssigt ligger på hinanden. For Mathilde SKAL have sit eget værelse. Hun har en alder nu, hvor jeg ved at hun har et stort behov for at kunne være sig selv, og "lukke af" for os andre.
Det kræver selvdisciplin da - men mon ikke du har den når det kommer til stykket.
Personligt ville jeg aldrig kunne skrive den med en anden - det er jeg alt for perfektionistisk til - jeg vil gerne selv ha skrevet det hele så jeg er 500% ind ei det jeg skal op og forsvare 
Men som de andre skriver så kan I jo også bare prøve at planlægge at han/hun kommer kort tid efter du er blevet færdig - så tar du jo bare et år på barselsdagpenge - min barsel her anden gang har været på barselsdagpenge og havde jeg ikke fundet et job (fik job i fredags med start midt i juni) så skulle jeg også være fortsat på alm dagpenge efter min barsel
Mht aldersforskellen så er der 2 år og 10 mdr mellem Nynne og Kristian og det har indtil videre bare været perfekt - dog tror jeg ikke Kristian ville syntes det var fedt at skulle dele værelse med hende
Anmeld