Tulle28 skriver:
Det ville jeg altså heller ikke give så små børn
Med fare for at fornærme dig (og det er altså virkelig ikke meningen!
) - så er det et par år siden du har fået børn ikke? Min mor siger nemlig det samme og kan heller ikke forstå at man ikke må lægge dem til at sove på maven osv. Men der er jo kommet nye "regler" siden dengang

Der er forskel på at sove på maven og så give dem noget som man både før og nu har konstateret at de trives med.
Og nej..du fornærmer mig bestemt ikke søde 
(mine har iøvrigt aldrig sovet på maven, da je altid instinktivt har fundet det unaturligt for barnet)
Som sagt, så er der stadig masser af små, der får vælling, og stortrives med det.
Men igen..jeg kan ikke nok så meget understrege, at det IKKE er de der færdige vællingblandinger jeg snakker om, men den vælling man selv laver af majsstivelse.
Iøvrigt er det MME lavet på netop majsstivelse, man giver spædbørn, der er mælkeallergikere.
Så, der er ingen fare what so ever.
Og som sagt..mine børnebørn har fået/får vælling lavet på den måde + masser af andre jeg kender, og ingen har problemer.
De stortrives og er kærnesunde..og så sover de godt om natten.
Så det kan godt være det er gammeldags og går imod ditten og datten, men det er nu ikke altid at det nye er rigtigt heller. 
Men igen..det er jo helt op til den enkelte om man vil bruge det eller ej.

Anmeld