Øv Trine, det er så træls - jeg er igennem noget af det samme pt. og føler mig også skrubforvirret. Forvirringen gør det desværre ikke lettere at få Signe til at sove, for hun bliver jo forvirret, når jeg det ene øjeblik gerne vil holde hende og det næste øjeblik forlanger at hun skal blive liggende i sin seng.
Jeg har efterhånden prøvet ALLE metoder (sådan føles det i hvert fald). I februar prøvede jeg det med at sig godnat og gå ud 1-2-3 min. og så gå ind igen, putte, godnat, gå ud, og det virkede fantastisk. Hvor hun førhen havde brugt op til 1 time på at græde i armene på mig, brugte hun nu mellem 5-15 min. på at falde i søvn (stadig grædende, men i meget kortere tid).
Der er så sket meget siden, og på det sidste har jeg brugt at tage hende op og sidde med hende i en stol til hun sov. Det var rigtig hyggeligt, for det er nemlig heller ikke noget hun gider i løbet af dagen, hvor hun jo bare har krudt i røven konstant.
Desværre er hun nu begyndt at trække den længere og længere. Nu er det sjovt at sidde hos mor, hun pjatter og mosler rundt, mens jeg bliver mere og mere irriteret over, at hun ikke lægger sig til at sove. Putter jeg hende i seng, græder hun og kommer med lange forklaringer om, hvorfor det er utrolig synd for hende. I går endte vi inde på sofaen efter 2 timers forsøg på putning.
Jeg gider det ikke mere, men jeg kan heller ikke bære, at hun (igen) skal græde så meget om aftenen. Hun er også så aktiv i løbet af dagen, at jeg tror, det er svært for hende at geare ned igen. Og tænker at hun har brug for nærheden og trygheden om aftenen, når hun ikke får den om dagen. Så jeg bliver nok ved lidt endnu og håber på det en dag lykkes.
Knus Line
PS. Indtil Sebastian var 15 mdr. sad vi hos ham indtil han sov (han moslede rundt i sin seng og hyggede sig). Efter de 15 mdr. kunne vi gå ind og ud af værelset uden bøvl eller ordne vasketøj ude i gange osv. I dag efter godnathistorie er det bare godnat, og så går vi ud og lukker døren - det er sådan han vil have det. Så de kan altså sagtens lære at sove selv, selvom man ikke gør det fra starten af.
PPS. Mht. sundhedsplejersken synes jeg også bare du skal prøve at ringe til hende. Her må vi ringe indtil barnet er... tja, ved faktisk ikke hvor længe, men vi må i hvert fald godt ringe om Sebastian og han er jo næsten 4. Måske er det op til skolealderen (eller længere?).
Anmeld