Hvem skal med til fødslen?

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

3.018 visninger
43 svar
0 synes godt om
5. september 2010

merichs

Der har sikkert været indlæg omkring det før. Men nu spørger jeg altså : Hvem havde I med/skal I have med, når I skal føde? Og hvorfor var det lige den/dem I valgte?

Vh Marlene 36+0

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

5. september 2010

Mathilde

Jeg havde kun min kæreste med. Egentlig ville jeg gerne have haft min mor med fordi jeg gerne ville dele den store oplevelse med hende også...men det kunne ikke lige lade sig gøre.

 

Anmeld

5. september 2010

vingummibamse

merichs skriver:

Der har sikkert været indlæg omkring det før. Men nu spørger jeg altså : Hvem havde I med/skal I have med, når I skal føde? Og hvorfor var det lige den/dem I valgte?

Vh Marlene 36+0



da jeg fik Noah havde jeg min mor og mine 2 veninder med..

var enlig meningen at jeg kun skulle ha haft mine veninde med..

men ja min veninde anden veninde var jeg sammen med da jeg gik i fødesel så hun kørte mig på fødegangen og blev hængene.. også min anden veninde var hele tiden planlagt..

og min mor tudbrølede jeg efter da jeg fik veer..

den her gang skal kæresten med..

og muligvis min mor..

 

Anmeld

5. september 2010

Fru Dinesen

Min skønne mand .... og ingen andre, jo da JM ...

nyder der er ro på og ik skal tænke på nogle andre der står og tripper  

Anmeld

5. september 2010

lulleh

Jeg havde min mand med og min rigtig gode veninde. ( som selv har født tre børn) og det var en rigtig stor hjælp.
(: synes ikke jeg ville have min mor med, da hun var rigtig syg på det tidspunkt. og hun kunne ikkr rigtig selv køre bil .. ):

Anmeld

5. september 2010

Nadia&Daniel

Planen er (selvfølgelig) min forlovede - farmanden til guldklumpen, og så min svigermor til at tage billeder og ekstra støtte.. Min mor bor for langt væk til at hun kan komme med..

Anmeld

5. september 2010

Belinda83

Jeg havde selvfølgelig min kæreste med og så havde vi begge valgt at tage min mor med, fordi at min kæreste kan have det med at fare rundt når han panikker lidt og bliver nervøs så vi ville egentlig begge gerne have en med som vi kunne støtte os til  og var meget afslappet end os selv og da hans mor desværre er død af kræft var det min mor der kom med.

Han var nemlig også bange for at der ville kommer mange følelser op i ham og ik kunne være en "god" støtte for mig da han gik igennem en svær periode der da han savnede sin mor meget og var meget ked af at hun ik oplevede at han skulle være far

Anmeld

5. september 2010

Pige2009

Jeg havde Lauras far med - vi var ikke sammen på det tidspunkt, men jeg ville gerne have ham med og han ville også gerne med. Ellers skulle min veninde have været med

K.h. Linda

Anmeld

5. september 2010

jacqueline84

Faderen til barnet (min kæreste) og ingen andre. Kan ikke overskue og have andre omkring mig. Han må være rigelig støtte for mig

Anmeld

5. september 2010

misslea

merichs skriver:

Der har sikkert været indlæg omkring det før. Men nu spørger jeg altså : Hvem havde I med/skal I have med, når I skal føde? Og hvorfor var det lige den/dem I valgte?

Vh Marlene 36+0



Hej søde....

Jamen min mand er jo selvfølgelig selvskrevet - det er klart!!! Det har hele tiden været min mening, at det KUN skulle være os 2, og ingen andre....!!!

Men nu her, hvor det nærmer sig med hastige skridt, har jeg tænkt en hel del over, hvilken oplevelse og opgave, der venter forude!! Min elskede søster har 2 børn, og har selv været igennem hele møllen for ikkke så forfærdelig lang tid siden...!! Hun er en virkelig stærk pige, der kan bidrage med nogle helt andre ting, end jeg tror min mand vil kunne!! Han er helt sikkert den, der vil trøste og nurse..., hvilket jeg helt sikkert får brug for!! Men samtidig kender min søster til hele det her hullum-hej, og kan komme med gode råd og ikke mindst energi....!! Hun kan råbe af mig og heppe på en måde, som min mand aldrig ville....!! Så derfor lavede jeg faktisk aftalen med hende igår, at HVIS jeg får brug for hende, så er hun klar ved telefonen, og kan rykke ud med det vuns!!!

Som udganggspunkt er det stadig kun Martin og jeg, som skal klare det sammen... men hvis jeg oplever et behov for, at hun kommer, er det dejligt og trykt at vide, at hun er klar!!!

For jeg må indrømme, at jeg er meget spændt på det alt sammen.. g nu hvor det allerede har været tæt på, at jeg gik i fødsel, så har jeg virkelig tænkt meget over, hvad der venter os!! Jeg glæder mig helt vildt, men puha, det er også llidt skræmmende

Mange fra Lea

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.