Kære Nadia
Jeg kan godt forstå du synes det hele virker uoverskuleligt lige nu, men jeg kan kun sige, at selvfølgelig skal i have flere børn hvis i ønsker det.
Det må have været en hård besked at få, at din mands far havde Huntingtons Chorea. Er der en grund til din mand aldrig har fået det at vide?
Først vil jeg mene, at din mands sygdomssituation skal udreddes. Dvs det skal han selvfølgelig også selv ønske, da en del mennesker som evt er bære af en alvorlig arvelig lidelse ikke ønsker at vide besked. Det er dog vigtigt, at han bliver udredt, hvis i ønsker endnu et barn. Hvis din man ikke vil vide besked, kan han rent faktisk blive udredt uden at få svaret at vide, og du kan så få taget en moderkagebiopsi når du bliver gravid.
Hvis din mand har arvet sygdommen, kan i også vælge at blive gravide vha ægsortering, på den måde bliver de befrugtede æg tjekket i laboratoriet og et raskt sat op i dig.
Mht til din disponering for brystkræft, er det godt du ved det. På den måde kan du blive tjekket ofte og hvis du udvikler sygdommen bliver det opdaget tidligt og du bliver rask igen, så det synes jeg bestemt ikke skal være en hindring for at få børn.
Jeg synes i skal snakke med en læge om jeres situation og evt søge rådgivning og information på csh.dk.
Jeg håber det allerbedste for jer.
Knus
Anmeld