Jeg ville på ingen måder gå med til at mine børn skulle med så gamle bedsteforældre udenlands (egentlig heller ikke hvis de var yngre).
Der er så meget terror osv i verden samt at hvis de bliver syge eller der sker noget er det simpelthen for langt væk. (Det gælder i øvrigt både min egen mor og mine børns farfar og farmor)
I Danmark er de mere end velkomne til at tage på ferie, fordi vi stort set alle vejne kan være fremme på et par timer, hente dem hvis de bliver syge, brækker benet eller andet. Der kan selvfølgelig stadig ske noget, men det er trods alt tættere på.
Så det forstår jeg egentlig ikke din kone for der er vel ikke forskel på en weekend hjemme hos dem og en weekend i Legoland fx 
For forstår godt hvis tilliden til dem ikke er der, men så lyder det da voldsomt hvis de er hver anden weekend hos dem (det ville jeg synes var voldsomt tit
)
Anmeld
Citér