Anonym skriver:
Det behøver du heller ikke at fortælle om. Det rager ikke os andre
Min besked handlede ligeså meget om at man godt kan lave ting og få langt straffe uden at man er farlig eller dårlige mennesker.
der er jo også forskel på hvad man mener er groft. Min kammerat f.eks som har fået 7 år. Nogen vil mene at det han har lavet er rigtig groft. Det synes jeg ikke. Jeg synes bare han er klaphat for at gøre det.
men siger du ikke selv at når han er der så er han en god, kærlig og nærværende far? Skal de ikk have mulighed for at opretholde det med ham så længe det er indenfor murerne. ?
Nej, det skal de ikke. Manden har fået et utal af chancer. Han svigter igen og igen og igen. Psykologen fraråder også samvær. Så jeg fastholder 
Manden har tilknytning til en rockergruppering, om det har kunne bevises er ikke helt klar over. Men på en af sine første udgange fik han tatoveret hele armen. En tattoo dedikeret til den pågældende gruppering.
Udover det så vil jeg da gerne fortælle dig at én af de ting han er dømt for er frihedsberøvelse og kidnapning af et andet menneske. Et menneske der blev kørt langt ud i en skov og gennembanket af Hamid OG TRE ANDRE. Så er der lige 7 andre forhold også; hvor det ene af dem indebære en stor mængde hårde stoffer. Så vi har at gøre med en mand der er pænt meget på afveje. God far eller ej, jeg sætter foden i NU. Der er ikke flere chancer at hente.
Anmeld
Citér