Anonym skriver:
Puha 
Har brug for lidt bekræftelse - er det ikke virkelig hårdt at være forældre til 2?



føler bare jeg svigter begge to og ingen får det, det fortjener 
Kære TS... Der er vidst ikke et endegyldigt svar 
Det kommer jo absolut an på børn og forældre ❤️❤️ men jeg tror ingen forældre synes det er nemt og dejligt at være forældre hele tiden! Alle har periodevis hårde tider, hvadenten det handler om børn der ikke sover, kolik, søskende der skændes i døgndrift eller ens eget overskud der bare er på et nulpunkt af andre årsager.
Du er ikke alene med følelsen af at det er hårdt, og den dårlig samvittighed over ikke at kunne give det optimale hele tiden. Det er HELT menneskeligt.
Men har det stået på længe? Er du helt udkørt? Så bed om hjælp! Det er okay at række hånden ud når man har nået bunden ❤️ (helst før, faktisk
)
Og lad være med at lytte når nogen smider om sig med "ooooork så skulle du prøve med 3-4-5-6-7-8 børn og en hund og hamster og et halvt landbrug". ALLE har hver deres udgangspunkt og vi er ikke ens, og vi reagerer ikke ens på de påvirkninger vi møder i hverdagen ❤️
Kæmpe kram!
Anmeld
Citér