ØJenkontakt

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

30. august 2018

Anonym trådstarter





Ikke, at det måske har nogen betydning, men tænker, at det også var dig der havde den lange tråd om din kærestes pornoforbrug, jeres manglende kommunikation og flere andre små ting, så måske kunne det være en god ide med lidt hjælp og støtte udefra. I har jo været en masse igennem siden du blev gravid og det kan være rigtigt svært at overskue på et tidspunkt.



jeg var bare bange for, at det bliver for meget indblanding udefra. 

Anmeld Citér

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

30. august 2018

Mor11

Profilbillede for Mor11
Anonym skriver:



jeg var bare bange for, at det bliver for meget indblanding udefra. 



Det er en kæmpe misforståelse at tro hjælp udefra (som du kalder indblanding) er en negativ ting. Tilbuddene er der for at HJÆLPE. Og du ytrer jo selv at du er usikker. Så hvorfor ikke tage imod hjælp og måske blive mere sikker? 

Du kan også se det som en second opinion ift din søn. Se om famile behandleren ser det samme som din sp? Hvis hun gør, så er der nok noget om snakken, og så er det ENDNU mer vigtigt at få den rette hjælp hurtigst muligt så i kan blive en velfungerende lille familie i trivsel for det er det det handler om. At få jer til at trives. Ikke at hverken splitte jer ad eller gøre en sag ud af jer. Tvært imod. Enhver behandler håber at hver familie kun har brug for et lille puf og så er de godt kørende.  

Anmeld Citér

30. august 2018

Mullemee

Anonym skriver:



Dejlig besked, jeg har også haft en dejlig følelse i kroppen, og jeg har mange videoer på min mobil af ham, hvor han er glad og griner. Vi har det godt sammen! 

Jeg er bare meget i tvivl, da hvis jeg skifter sundhedsplejerske ( hvordan gør man egentlig det?) Jeg vil ikke have at det ligner vi skjuler noget. Hvis vi skifter. For vi skjuler ingenting.

og ja, jeg og mkn kæreste har ikke lyst til at have en familie behandler gående herhjemme.



Du ringer bare til kommunen og siger, at du ikke synes at kemien med din nuværende sundhedsplejerske er god, og hører om der er mulighed for at få en anden. Her hvor jeg bor var der 4-5 stk at vælge mellem. Det er helt okay.

Jeg havde en rigtig god kemi med min SP og hun var i hjellet meget, fordi jeg var ved at udvikle en ammedepression, og jeg var vildt glad for hendes hjælp. Deres besøg skal jo ikke få dig til at blive endnu mere usikker på dig selv - tværtimod.

Pøj pøj med det hele.

Anmeld Citér

30. august 2018

AlwaysAno

Jeg tænker at du er meget usikker. Lidt ligesom jeg var første gang jeg blev mor. Jeg kunne også tolke rigtig meget på sundhedsplejerskens ord længe efter hun var kørt. Hvor manden intet negativt hørte havde jeg hørt en masse. 

Jeg synes at du skal tage imod den støtte og vejledning i er blevet tilbudt. Sundhedsplejersken er der kun for at hjælpe, og hun vil absolut kun jeres familie det bedste. 

Når det er sagt er det ret normalt at de begynder at blive mere opmærksomme på deres omgivelser i den alder, og derfor kan man godt føle st kontakten bliver mindre og mere afvigende. Men den skal selvfølgelig stadog være der- og det er den når du giver flaske skriver du. 

Lyt til din mavefornemmelse. Hvis du fæler han kigger på dig, smiler og griner til dig, så er det nok rigtigt. Ens maveforenemmelse har næsten altid ret. 

Jeg ville hvis jeg var dig- bede om en ny sundhedsplejerske, få hende til at vurdere og så sørge for at have en veninde eller noget familie til stede når hun er der, Så der er andre der hører hvad der bliver sagt så du ikke får bildt dig noget andet ind. Hvis den nye sp så også synes i skal have noge støtte vil jeg opfordre dig til at tage imod det med kyshånd for dit barns skyld ❤️

Anmeld Citér

30. august 2018

Rosa-Sophia

Jeg synes ikke, at det ene behøver at udelukke det andet. Hvis ikke man føler, at man har en god kontakt med sin sp er det en god idé at skifte til en anden. Det gjorde min veninde og det var hun rigtig glad for. Men fordi i skifter sp kan i jo godt blive tilknyttet noget Familierådgivning alligevel. Det kan være en rigtig god hjælp. Men fordi sundhedsplejersken henviser til det, er det altså ikke ensbetydende med, at der bliver sat alt muligt i værks. Dog vil jeg også sige, at hvis jeres baby har vigende øjenkontakt  er det vigtigt at sætte ind. Jeg har ikke prøvet det, men min venindes datter gjorde det som baby, fordi hun reagerede på sine forældres skænderier om samværet og sp forklarede  at det kan blive alvorligt for udviklingen af barnets personlighed. Det skriver jeg ikke for at skræmme dig, min veninde fik hjælp og har en rigtig velfungerende og glad pige på 9 år i dag og har i øvrigt ikke haft kontakt med kommunen siden hun var 10 mdr gammel. 

Anmeld Citér

31. august 2018

Anonym trådstarter

Det er meget mystisk.

han vil ik rigtig ligge i mine arme, medmindre han spiser eller er træt. Men han har ik problemer med at iagttage mg fra sin baby nest når jeg sidder overfor  og have øjenkontakt 

Anmeld Citér

31. august 2018

Anonym trådstarter

Han vender hovedet skiftevis fra højre-vendte når det er, mens han smiler i baby nesten.

 

jeg er ikke så meget for at gå ud blandt andre mødre, er bange for hvad de vil sige til det og os.

min sp blev så chokeret over at høre, at jeg indimellem besøger vores familie. Men det rager slet ikke hende

Anmeld Citér

31. august 2018

mor:)

Profilbillede for mor:)
pain is temporary. Quiting lasts forever.
Anonym skriver:

Han vender hovedet skiftevis fra højre-vendte når det er, mens han smiler i baby nesten.

 

jeg er ikke så meget for at gå ud blandt andre mødre, er bange for hvad de vil sige til det og os.

min sp blev så chokeret over at høre, at jeg indimellem besøger vores familie. Men det rager slet ikke hende



Bare det her indlæg viser da tydeligt at lidt familievejledning er relevant.

Anmeld Citér

31. august 2018

HvidSne

Anonym skriver:

Han vender hovedet skiftevis fra højre-vendte når det er, mens han smiler i baby nesten.

 

jeg er ikke så meget for at gå ud blandt andre mødre, er bange for hvad de vil sige til det og os.

min sp blev så chokeret over at høre, at jeg indimellem besøger vores familie. Men det rager slet ikke hende



Jeg tænker mere og mere på, om du kunne have en efterfødselsreaktion. Er du blevet screenet?

Anmeld Citér

31. august 2018

Unicorn1

Profilbillede for Unicorn1

Rooollliiggg nu..
Nu kan jeg selvfølgelig ikke være 100% sikker, da jeg ikke har set hvordan din søn reagerer.. Men ud fra hvad du skriver, så er din søn altså helt normal..
Han begynder at kunne se bedre/få længere søn, er mere bevidst om tingene og mere nysgerrig.. Det er klart, at han vender og drejer sig for at se på ALT.. Han er da mega nysgerrig, og skal da bare observere alt ..
Og at han ikke gider ligge hos dig hele tiden, betyder jo bare, at han er ved at gøre sig mere uafhængig og selv gerne vil udforske nogle ting.. Igen: han er nysgerrig og gider ikke ligge oppe hos mor hele tiden.. Han vil ned og lege, smage og røre ved ting..
Inden længe begynder han nok at skrige lidt hysterisk, fordi han ikke kan nå tingene, som han gerne vil røre ved.. Og senere bliver han hys, fordi han ikke selv kan komme rundt endnu.. De er nogle gange ret utålmodige ..

Men som en anden skriver, så lyder det altså til, at du måske har noget efterfødselsreaktion.. Og som Mor11 skriver, så kunne det nok være en god idé at få lidt hjælp hos andre end din SP, for du overtolker alt og er desværre rigtig usikker på dig selv.. Det skal du have nogle værktøjer til..
Er du startet hos psykolog, som flere af os foreslog?

Anmeld Citér

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.