StineW79 skriver:
Faren har prøvet at slippe, men fordi han jo uden skyggen af tvivl er faren, ka han ik slippe. Hun har aldrig lagt skjul på hvordan det hele hang sammen overfor nogen.
Faktisk mener hun, at det hun har gjort, var helt ok, fordi hun ville ha et barn. Vh Stine
Jeg tror, vi taler fuldstændigt forbi hinanden.
Selvfølgelig kan han ikke slippe. Hvordan skulle han det? Det er jo sådan, reglerne er, og det er dem, der er til debat i tråden. Så spørger jeg: Tror du, hun ville fortælle sandheden, hvis reglerne var anderledes, så det ville koste hende bidraget fra ham? Folk skvaldrer sjældent op om fx sort arbejde til gud og hvermand, eftersom det kan koste dem kassen, hvis de gør. Mon ikke også, kvinder i hendes situation ville holde mund, hvis der var en risiko forbundet med det?
Jeg er HELT med på, du synes, det er moralsk forkasteligt, hvad din bekendte har gjort. Det gør jeg sådan set også. Men hvis du hæver dig lidt fra den sag og ser på lovgivningen som sådan, kan du så slet ikke se, at det vil være mere end vanskeligt for en mand at bevise, han er blevet snydt? Og at det omvendt ville kunne ramme en masse kvinder og deres børn økonomisk, hvis tvivlen skulle komme mændene til gode, eftersom enhver mand ville kunne postulere, at han var blevet snydt?
Anmeld
Citér