Nu bliver jeg altså nysgerrig - hvem er det, der i den grad synes de skal blande sig i din måde at være mor på? Familie? Venner?
Her friammer og vikler vi på livet løs, og jeg har aldrig nogensinde oplevet, at folk har kommenteret på det. Og det ville jeg egentlig også synes var mærkeligt, for det er jo mit barn, og andre kan være bedøvende ligeglade med, hvordan vi gør tingene, så længe det fungerer for os.
Jo, der var lige en påskefrokost i familien, hvor jeg fik et par kommentarer, fordi baby sov i viklen. Det var især min tante, der meget gerne ville være behjælpelig med at finde et sted, hvor hun kunne sove. Om hun dog ikke kunne sove selv?
Jeg er helt sikker på, at det udsprang af omsorg for mig, fordi hun syntes det var synd, at jeg skulle bære rundt på barnet hele tiden. Jeg forklarede selvfølgelig bare, at det var nemt og praktisk for mig at have hende i viklen, og så sluttede den der.
Anmeld
Citér