Christine skriver:
Det kender jeg godt! Jeg har haft de værste graviditeter og fødsler. Efter vi fik lillesøster er vores familie fuldendt, men jeg har virkelig svært ved at lukke døren helt.
Jeg tror til dels det følger med kvindekroppen, for al fornuft siger mig at vi ikke skal have flere. Men vores økonomiske situation skulle da også gerne blive markant bedre og så forsvinder et modargument mod nr 4.
Jeg har også altid tænkt at det måske kunne være meget fedt at få fire børn, så det betyder nok også noget. Og så er jeg under 30 og har derfor potentielt mange år med mulighed for en baby mere.
Jeg ved det faktisk ikke! Jeg bliver ikke ulykkelig hvis jeg ikke får flere børn, for jeg er virkelig lykkelig på dén front. Men tanken om ikke at opleve at blive mor igen, det er da lidt vemodigt. Og det er jo skørt for jeg er 100% mor til tre hver eneste dag og tre børn ER flere end mange får.
Mit svar er nok at det er helt naturligt at føle som du gør! Men om det betyder at man behøver få et barn mere for at føle sig fuldtendt, det ved jeg ikke 
Her er det nok også fornuften der holder mig tilbage. For jeg tror ikke pt overskudet er der. Men om fx 2 år, skal den store starte i skole, og den mindste i børnehave. Og der sker bare så meget med dem, så er der måske overskud til den 3. Men igen, hvis jeg så igen føler denne lyst, så kan man jo blive ved 
Det er svært. hvornår er "nok" nok?
Min mand skulle steriliseres, og fik henvisningen, men har endnu ikke fået gjort noget ved det. 1½ år siden han fik henvisningen. Så tror måske også det giver mig et spinkelt håb.
Synes bare det er svært. Jeg vil så gerne bare nyde dem jeg har, og tænke det er perfekt. Men selv om jeg selvfølgelig nyder dem jeg har, så føler jeg bare også, at der mangler én
Men måske er det bare det magiske ved en graviditet, nyfødt, barsel og bare tiden og fordybelsen jeg savner.
Jeg ved det ikke! Det er jo en kæmpe beslutning, og en stor ændring.
Tænker at ved at lufte mine tanker, jeg måske bliver mere afklaret om at mine 2 skønne unger er nok, eller i at ønsket om et barn mere er så stort, at jeg må tage en længere snak med manden om det.