Der findes jo en masse anbefalinger om mange ting. De her anbefalinger hang mig langt ud af halsen en gang. Ikke fordi jeg ikke ville følge dem.
Jeg har fulgt dem nogenlunde, men ikke til punkt og prikke!
Jeg har oplevet at nogle mødre stejler fuldstændig, hvis man ikke følger dem 100 procent. Første gang jeg oplevede det var da nogle begyndte på grød, da barnet var 4 måneder.De kunne ikke forstå, at man gjorde det.
Der er nogle ting som jeg har måtte gøre anderledes end det man anbefaler. Selvfølgelig i samtykke med sundhedsplejerslen.
Men jeg fik simpelthen stress over folk dømte mig... Dømte mig fordi jeg gjorde tingene Anderledes end anbefalingerne.men det var jo det der fungerede for MIN datter.
I dag er jeg ret ligeglad med folk mener. Men som nybagt mor var det et stort stressmoment og jeg blev meget usikker på min egen dømmekraft (det gør jeg ikke mere)
Men er jeg virkelig den eneste som ikke har fulgt dem til punkt og prikke?
Min sundhedsplejerske sagde, at nogle gang er virkeligheden bare anderledes.
Anmeld
Citér