Anonym skriver:
Tak! Ja lønsedlerne ER svære at gennemskue. Men mon ik De så bare siger "så sku du jo spørge" MEN hvem gør lige det hver måned.
Er din TR vant til at sidde med til disse sager? Jeg vil råde dig til - at selvom du har vendt sagen med din TR - at du ringer til din faglige organsation og hører, hvad de siger.
Det er nemlig utrolig vigtigt, at din TR er skarp på, om der skal forhandles til selve mødet eller det blot er en drøftelse af sagens faktum. Såfremt der skal forhandles, er det vigtigt at vedkommende er vant til dette.
Selvom man har et ansvar i forhold til at tjekke op på sin lønsedel samt pension, plejer vi altid at tage hensyn til, hvor stort kendskab man kan forvente medarbejderen har til løn.. Jo mere man er uddannet inden for tal/løn jo større kendskab forventes der..
Jeg håber der bliver tages højde for, at du har rettet henvendelse og dermed måske ikke skal betale hele beløbet tilbage
Anmeld
Citér