EnGodMor skriver:
Undskyld, men jeg kan altså kun småigrine lidt af din kæreste/mand

Han vil ikke have fælles økonomi, men hvis du mangler penge, så skal du bare sige til, så betaler han. Han betaler ture osv.
Jeg er helt med på det du har skrevet, med at han er flink til at betale, men når han sagens kan betale hvis du mangler noget osv, så kan jeg altså slet ikke se problemet i og få fælles økonomi????
For så "bruger" du jo af hans penge, som i begge ikke kan li tanken om, med at bruge hinandens penge.
Det er sgu lidt indviklet at skrive og forklare
men håber du måske forstå hvad jeg mener
I er en familie, far mor og barn, det er da på tide i os Gør ting som en familie, så som fælles økonomi
hjælper hinanden, imødekommer hinandens ideer osv.
Det med bilen er for mig en smule barnligt
at hvis du stopper med at betale til den, så må du hellere ikke køre i den.
Det vil sige hvis du betaler den næste seng i skal have, så må manden ikke sove i den før han betaler for at sove i den
Eller næste gang wc.et skal udskiftes, hvis manden betaler det, så må du først bruge det, hvis du betaler for det
Men kan kun råde som alle andre
Lav madplan
Tjek om fryser køleskab tumbler osv er i den rigtige energiklasse
Drop indkøb af fast food
Gem alle rester i får tilbage efter måltiderne, noget kan bruges til pålæg dagen efter, andet kan fryses ned til måske biksemad til et andet tidspunkt, eventuelt fryse rester af aftensmad ned og bruge det som madpakke til arbejde.
Ikke købe tøj smykker sko osv i tide og utide., general så drop alle impulskøb, tænk tanken, når du står og vil købe noget, at du jo ikke manglede det inden du tog hjemmefra.
tjek om du kan få billige mobil selvskabt, billiger fagforening, osv.
Rydde op i ting, og se om noget bare ligger og samler støv, så det eventuelt kan sælges i stedet for.
Hvis i bor i lejlighed så måske se om i kan finde billeder bolig, hvis i bor i hus, så skift til den lille tv pakke.
Den med bilen er min egen ide. Syntes ikke det er fair hvis jeg bruger den som jeg gør nu uden at betale til den. Det er slet ikke noget han har sagt. Det er udelukket min ide.