Spring til sidste ulæste indlæg Følg denne tråd
12 1/2 time fra første ve - og det var inkl. 2 timers presseveer
Anmeld
Køb et abonnement på Vores Børn
Magasinet til dig med børn på 0-12 år
Priser fra 149 kr.
Nr. 1: 16 timer
Nr. 2: 4,5 time
34 timer tog min første fødsel.
put skriver: Min første fødsel tog 6 timer fra første lille ve derhjemme til han var ude og Havde 3 presse veer. min anden fødsel tog 3 timer fra første lille ve derhjemme til han var ude. Havde 2 presse veer. Nåede kun at være på sygehuset i en time før han blev født. Begge gange hurtige fødsler og med vestorm. går nu med tanker om at prøve en hjemmefødsel ved 3 fødsel af frygt for at jeg ikke når på sygehuset. Hvor lang tid tog jeres fødsler fra første ve?
Min første fødsel tog 6 timer fra første lille ve derhjemme til han var ude og Havde 3 presse veer.
min anden fødsel tog 3 timer fra første lille ve derhjemme til han var ude. Havde 2 presse veer. Nåede kun at være på sygehuset i en time før han blev født.
Begge gange hurtige fødsler og med vestorm. går nu med tanker om at prøve en hjemmefødsel ved 3 fødsel af frygt for at jeg ikke når på sygehuset.
Hvor lang tid tog jeres fødsler fra første ve?
5,5 time fra første ve (:
46 timer fra første ve. Er spændt på fødsel nummer2
1. gang: 3 timer
2. gang: 3 timer (Men jeg havde kastet op 2-3 gange pr dag de sidste tre måneder så var forholdsvis afkræftet og i en del dårligere form end første gang. Har en ide om, at det havde gået hurtigere anden gang, hvis kroppen havde haft kræfterne til det. Det gik i stå flere gange undervejs og i gang igen, når jeg drak saft...)
21 timer fra første ve..
Mine veer varede fra start af 45-60 sek og med 5 min imellem..
2 timers presse veer hvor jeg først måtte presse med de sidste 50 min
4 dage fra første ve
Håber på en liiiidt hurtigere fødsel denne gang
Halvandet døgn
8 timer fra første rigtige ve
[ Spring til toppen ]
Story House Egmont A/S Strødamvej 46 2100 København Ø TLF: 70 25 75 10 CVR: 83131128