Rødhætte skriver:
Så gør det for alle os andre
ej vil ikke piske en stemning op.. Vi har bare hvert vores mening..
Okay, men så vil jeg altså også godt bede om, at alle I andre for min skyld går i kjole eller nederdel hver dag, bruger øreringe, har langt hår og ikke har store tatoveringer. Sådan synes jeg, kvinder ser bedst ud, nemlig.
Hvad med at respektere og værdsætte mangfoldighed og at glæde sig over, at folk vælger det, de befinder sig bedst med? Jeg tror virkelig ikke, man har det rart med at bruge makeup - eller kjoler eller højhælede sko - hvis det føles kunstigt, forkert og unaturligt, og så ser man da SLET ikke godt ud.
Jeg synes, du understøtter en ubehagelig og overfladisk opfattelse af, at det ydre er altafgørende - og at DIN subjektive smag skal få andre til at gøre vold mod sig selv.
Jeg er helt vild med mennesker, der hviler i sig selv og blæser "pynteriet" et stykke - måske for at fokusere på noget, der er mere væsentligt end mascara og foundation!
Anmeld